„Messzire hallatszó hangos szó lehet a ferencvárosi győzelem”

Bácskai János, a Fidesz képviselőjelöltje közel 60 százalékos fölénnyel nyerte a ferencvárosi időközi választás első fordulóját, azonban a részvétel nem érte el az 50 százalékot, így második fordulót kell tartani, de most már 25 százalékos részvétel is elegendő az eredményességhez. Orbán Viktor úgy látja, a IX. kerületben vízválasztó lehet az időközi választás, mert 1990 óta a jobboldal nem tudott időközi voksoláson baloldali mandátumot elhódítani.

MNO
2009. 01. 23. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budapesti 12-es egyéni országgyűlési választókerületben a két forduló közötti kampány lényegesen csöndesebben telt, mint az első forduló előtt. Mint ismert, az MDF, a MIÉP és a Magyar Szociális Zöld Párt jelöltjeiénél több mint 2200 hamis ajánlószelvényt találtak. A választási bizottság döntése értelmében őket kizárták a választásból. Választási csalás gyanúja merült fel az SZDSZ-nél is – tudta meg december végén a Magyar Nemzet. Lapunknak egy aktivista elmondta: a párt ferencvárosi kampánystábja 2000 forintot fizetett zsebbe a kopogtatócédulákért. A lapunk birtokába került videofelvételeken a John Emese kampányát irányító Janás Ferenc kerületi elnök csupán azt kéri számon egy aktivistától, hogy miért nem vitte el az üres ajánlószelvényekkel együtt az azok kitöltéséhez szükséges választási értesítőket is.

Nagy fölénnyel nyerte az első fordulót a Fidesz

Hivatalos eredmények szerint a szavazatok 58,68 százalékával megnyerte az első fordulót Bácskai János, a Fidesz–KDNP jelöltje a budapesti 12-es egyéni választókerületben. A körzetben második fordulót kell tartani, mivel 50 százalék alatti volt a részvétel. A Fidesz szerint a ferencvárosiak nyilvánvalóvá tették: változást akarnak, s a Fidesz megtiszteltetésnek veszi, hogy ezzel a változtatással őket akarják megbízni.

Valamennyi (37) szavazókör összesítése után a legtöbb szavazatot, 4697-et (58,68 százalék) Bácskai János, a Fidesz–KDNP jelöltje kapta. A második az MSZP jelöltje, Bánsághi Tamás lett 1850 szavazattal (23,11 százalék), míg a harmadik helyen a Jobbik jelöltje, Szegedi Csanád végzett 681 vokssal (8,51 százalék). Negyedik lett az SZDSZ jelöltje, John Emese 419 szavazattal (5,23 százalék), ötödik Várady Tibor, a Humanista Párt jelöltje 295 vokssal (3,69 százalék), míg Paulik Péter, a Magyar Kommunista Munkáspárt jelöltje 63 szavazatot kapott (0,69 százalék).

Az SZDSZ közel összes szavazóját elvesztette

A 2006-os szavazatszámhoz képest az MSZP 76 százalékot, az SZDSZ pedig 92 százalékot vesztett. 2006-ban a baloldal (MSZP, SZDSZ, Munkáspárt) 58 százalékot kapott, 2009-ben már csak 29 százalékot. Az eredmények kapcsán fontos megemlíteni, hogy az MSZP-n és a Fideszen kívül egyetlen párt sem kapott annyi szavazatot, amennyi ajánlószelvény leadása szükséges az induláshoz.

„Az emberek többsége változást akar”

A vasárnapi ferencvárosi időközi országgyűlési választás eredményei azt mutatják, hogy a magyar emberek többsége változást akar, amellyel a Fideszt szeretnék megbízni – közölte Bácskai János. A Fidesz képviselőjelöltje hozzátette: az eredmények egyértelműen jelzik azt is, hogy a kormány képtelen kezelni a válságot, hiszen az emberek határozottan nemet mondtak a kormány brutális megszorító politikájára.

John Emese a Magyarok Nyilai miatt lépett vissza

Nem indul a ferencvárosi időközi választás második fordulójában John Emese – tájékoztatott január 16-án meghozott döntéséről a Szabad Demokraták Szövetségének ügyvivői testülete (üt) közleményben. A párt többek között egy a Magyarok Nyilaitól kapott fenyegetéssel indokolta a visszalépést. A második fordulóban így öt jelölt indulhat.

Szociálisbolt-hálózattal a válság ellen

Bár Magyarország lakóinak harmada szegénységben él, harmada egyre jobban elszegényedik, mégsem felülről, nem a kormánytól, kizárólag saját magunktól várhatjuk a válság megoldását – ez a fő üzenete annak a szociálisbolt-hálózati kezdeményezésnek, amelynek első üzletét a Ferencvárosban nyitották meg. Bácskai szerint azontúl, hogy a kispénzű emberek megfizethető árú magyar termékekhez juthatnak, a kereskedelmi láncok kiiktatásával jól járnak a termelők és a kisvállalkozók is.

Orbán: Hangos szó lehet a Fidesz győzelme

Orbán Viktor szerint a következő parlamenti választásokig elhallatszó „hangos szó” lehet a fideszes jelölt győzelme a IX. kerületi időközi parlamenti választáson – a Fidesz elnöke erről a párt honlapján megjelent üzenetében írt. Orbán úgy véli, hogy a IX. kerületben vízválasztó lehet az időközi választás most vasárnapi második fordulója, ugyanis 1990 óta nem fordult elő a magyar demokrácia történetében, hogy egy a baloldal által birtokolt parlamenti mandátumot időközi választáson a jobboldal meg tudott volna szerezni.

A billegő körzet

1990 óta hatodszor választanak egyéni országgyűlési képviselőt a budapesti 12-es választókerületben. A választókerület Belső- és Középső-Ferencvárost fedi le, jelenleg körülbelül 31 ezer választásra jogosult él ebben a körzetben. Az elmúlt öt választás eredményei alapján ezt a választókerületet úgynevezett billegő körzetnek tartják, ami azt jelenti, hogy mindig annak a pártnak a képviselőjelöltje győzött, amelyik vagy megnyerte az adott választást, vagy koalíciós társként vett részt a kormányban.

1990-ben többek között Szabó Iván, az Antall-kormány későbbi pénzügyminisztere és Tölgyessy Péter, az SZDSZ vezető politikusa mérkőzött meg a mandátumért. Az első forduló után Tölgyessy 33,80, míg Szabó 22,76 százalékon állt. A második fordulóban nagyon szoros eredmény után Szabó a voksok 50,58:49,42 arányában győzte le az SZDSZ politikusát.

1994-ben mind az első, mind a második fordulóban az MSZP jelöltje, Kökény Mihály győzött. A választás érdekessége volt, hogy indult az 1990-es voksolás két fő esélyese, Szabó Iván és Tölgyessy Péter is. Hasonlóan a négy évvel korábbi eredményhez, Tölgyessy Szabó előtt végzett az első fordulóban, míg a másodikban az MDF jelöltje meg tudta előzni az SZDSZ aspiránsát.

1998-ban az első fordulóban Tirts Tamás, a Fidesz jelöltje 25,35, az MSZP-s Kökény Mihály 23,55, míg Gegesy Ferenc, a kerület SZDSZ-s polgármestere 21,09 százalékot szerzett. A két forduló között Kökény Gegesy javára visszalépett, ennek ellenére a második fordulóban az országos trendek érvényesültek. A Fidesz jelöltje 52,16:47,84 arányban verte a kerület polgármesterét.

2002-ben az első fordulót Kökény nyerte 38,74 százalékos szavazati aránnyal. Tirts Tamás 33,13, míg Zwack Péter, az SZDSZ jelöltje 14,45 százalékot kapott. Az SZDSZ visszalépésének eredményeképp a második szavazási fordulót Kökény nyerte 54,98:45,02 arányban a Fidesz jelöltjével szemben.

2006-ban az első fordulót Zombory Miklós, a Fidesz politikusa nyerte a voksok 38,59 százalékával. Kökény 34,75, míg Gegesy 22,47 százalékot szerzett. 1998-hoz hasonlóan Kökény visszalépett a második fordulóban Gegesy javára. Így az SZDSZ politikusa könnyedén győzött a szavazatok 56,10 százalékával,
míg Zombory 43,90 százaléknyi voksot szerzett.

(MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.