Kik és hogyan érkezhetnének Guantánamóról?

Fontos a guantánamói fogolytábor felszámolása, Magyarország pedig nyitott arra, hogy megvizsgálja az egykori rabok befogadásának kérdését – mondta Göncz Kinga külügyminiszter szerdán Budapesten. A Fidesz szerint valóban fontos, hogy felszámolják a guantanamói tábort, de ennél sokkal fontosabb a magyar emberek biztonsága. • Magyarország is befogad egykori guantánamói foglyokat?

MNO
2009. 02. 04. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barack Obama amerikai elnök január 22-én rendelte el a guantánamói katonai börtön egy éven belüli bezárását, és a terrorizmussal gyanúsítottak kegyetlen módszerekkel történő kihallgatásának beszüntetését. Az elnök szakértői csapat felállítását is elrendelte, amelynek 30 napon belül javaslatot kell tennie a terrorizmussal gyanúsított emberek sorsára, elsősorban arra, hova kerüljenek a foglyok Guantánamo bezárásával. A guantánamói foglyok befogadását szorgalmazzák az Európa Tanácsban is. Az Európai Parlament szerdán elfogadott állásfoglalásában ugyancsak a foglyok befogadására kérte az Európai Unió tagállamait. Guantánamón jelenleg mintegy 250 embert tartanak elzárva a világtól. Sokuk már évek óta az amerikai börtöntábor lakója, néhányukat olyan módszerekkel vallatták, amelyek jogvédő csoportok szerint kínzással érnek fel.


Magyarország számára fontos, hogy felszámolják a guantánamói tábort – emelte ki Göncz Kinga, aki szerint még nem lehet tudni, hogy kik és hogyan érkezhetnének Magyarországra a bezárásra ítélt börtönből. Azt mondta, Magyarország még semmit nem ajánlott fel a guantánamói foglyok befogadása ügyében, de kész megvizsgálni a körülményeket. Ugyanakkor ennek mindenképpen uniós tárgyalási keretben kell történnie – hangsúlyozta Göncz Kinga kérdésre válaszolva egy más témában tartott tájékoztatón. Hozzátette: egyelőre a kérdés felvetésénél nem jutottak előbbre az uniós tárgyalások, több hónapba telhet, mire a közös uniós döntés megszülethet ebben a kérdésben. A távirati iroda azon kérdésére, hogy ha egykori guantánamói foglyok érkeznek Magyarországra, az jelent-e biztonsági kockázatot az ország vagy a teljes Európai Unió számára, Göncz Kinga azt mondta: csak kérdések vannak, nem tudjuk, hogy kikről van szó.

A jelenlegi helyzet sokban hasonlít arra, amikor Magyarország kubai menekülteket fogadott be, szintén Guantánamóról – tette hozzá. Egy neve elhallgatását kérő diplomatától kedden a távirati iroda úgy értesült, Magyarország vizsgálja, hogy befogad-e guantánamói foglyokat, az egyeztetések azonban még nem kezdődtek el erről az Egyesült Államokkal. Az Egyesült Államok nagykövetsége pedig ezt megelőzően azt közölte a távirati irodával, hogy nem adnak ki információkat a guantánamói foglyok elhelyezéséről szóló tárgyalásokról. Jan Krc sajtóattasé úgy fogalmazott, az Egyesült Államok szövetségeseinek segítsége alapvető fontosságú lesz, hogy képes legyen bezárni a börtönt, de jelenleg nincsenek abban a helyzetben, hogy információval szolgáljanak bármely partnerükkel ebben a kérdésben folytatott kétoldalú tárgyalásról.


Fidesz: sokkal fontosabb a magyar emberek biztonsága

Egyetértünk Göncz Kingával: valóban fontos, hogy felszámolják a guantanamói tábort, de a Fidesz szerint ennél sokkal fontosabb a magyar emberek biztonsága – reagált a hírre Cser-Palkovics András. A Fidesz helyettes szóvivője szerint maga az új amerikai elnök fejezte ki aggodalmát egy nyilatkozatban amiatt, hogy a fogolytáborból szabadulók újabb terrorcselekményeket követhetnek el. Szaúd-Arábiából pedig olyan hírek érkeztek, hogy a hatóságok őrizetbe vettek kilenc iszlamistát, köztük több olyat, aki egy ideig Guantánamón raboskodott, de később visszatérhetett szülőhazájába, és megint az al-Kaidához csatlakozott – áll a közleményben. A magyar rendőrség, a nemzetbiztonsági szolgálatok az elmúlt időszakban számtalanszor bizonyították, hogy nem képesek biztosítani a rendet még Magyarországon sem, az ország egyes területein gyakorlatilag megszűnt a közbiztonság – véli a politikus.

Cser-Palkovics szerint egy ilyen helyzetben súlyos felelőtlenség lenne terrorizmus gyanújába keveredett embereket hozni hazánkba; a kormány mulasztásai és alkalmatlansága miatt Magyarország erre nincs felkészülve. Úgy gondolja: a kormány tagjainak mindenekelőtt helyre kell állítaniuk a magyarországi közbiztonságot, és helyre kell állítaniuk a nemzetbiztonsági szolgálatok szakszerű és jogszerű működését, jó lenne, ha inkább ezzel foglalkoznának.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.