Az SZDSZ frakcióvezetője a bizottság fideszes elnökének, Varga Mihálynak címzett nyílt levelében azt javasolta: a rendkívüli ülés napirendjén a csőd kivédésére szolgáló kényszerű lépések, például a adócsökkentés, a kiadáscsökkentés és a szükséges reformok szerepeljenek. A testület a javasolt napirend szerint meghallgatná Gyurcsány Ferencet, Simor Andrást, Veres Jánost és Bajnai Gordont; a miniszterelnök a kormány válságkezelő intézkedéseiről és reformterveiről, a jegybankelnök pedig a monetáris politika mozgásteréről valamint az euró bevezetésének lehetőségéről számolna be. A pénzügyminisztert a szükséges költségvetési módosításokról, a reform- és adótervekről, míg a gazdasági minisztert a gazdasági válságkezelés és a vállalati finanszírozás helyreállításának lehetőségeiről hallgatnák meg.
A bizottsági ülés kezdeményezését Kóka János azzal indokolta, hogy a kormány a múlt heti rendkívüli parlamenti ülésnapon adós maradt a gazdasági krízissel kapcsolatos kérdésekre adandó legfontosabb válaszokkal. A frakcióvezető ezek közül kiemelte, hogy a költségvetés elfogadása után miért költött el a kormány, fedezet és parlamenti felhatalmazás nélkül 200 milliárd forintot a szakszervezetek nyomására és a minisztériumok többletigényeinek engedve. Kóka János szerint arra is választ kell adni, hogy a kabinet hogyan tervezi befoltozni a költségvetésben előre jelezhető 200-300 milliárd forintos lyukat. A politikus a kérdések között kitért arra is, hogy a kormány milyen mértékű és szerkezetű adócsökkentést javasol, illetve hogy mennyivel és mikortól csökken az összes beszedett adó és az állami újraelosztás mértéke, illetve hogy a kabinet milyen reformokat kezdeményez.
Kóka János azt írta levelében, hogy a bizottsági ülésen választ várnak ezekre a kérdésekre, illetve arra is, hogy milyen eredményei vannak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja budapesti látogatásának. Egyúttal azt is tudni szeretné, hogy milyen kötelezettségeket ír elő az IMF, illetve milyeneket vállalt a kormány. A liberális politikus hangot adott annak a véleményének, hogy a gazdasági válság egyre kézzelfoghatóbb eredménye a termelés, a beruházások és a fogyasztás drámai lassulása, a forint gyengülése, a hitelforrások elapadása, a devizahitelek drágulása. Ebben a helyzetben viszont határozott kormányzati lépésekre, politikai összefogásra és a piaci bizalom erősítésére van szükség – írta, hozzáfűzve: ehelyett a kormány válságkezelő intézményt állít fel, egymásnak sokszor ellentmondó nyilatkozatokat tesz, a reformtervek közül pedig kizárólag kétharmados támogatást igénylő közjogi javaslatait tárta a nyilvánosság elé. Varga Mihály, a parlament költségvetési bizottságának fideszes elnöke a házszabályban foglalt határidőn belül, írásban fog válaszolni az SZDSZ frakcióvezetőjének – közölte Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke szerdán.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.