A mostani gazdasági válság kialakulásának egyik oka, hogy az Egyesült Államokban olyanok is kaptak hitelt, akik nem tudtak később fizetni, és a bankrendszer világszerte szétterítette ezeket a problémákat – mondta el Tölgyessy. Emellett mélyebb okai is vannak ennek a válságnak a politológus szerint. A II. világháború után a középosztály megerősödése volt a jellemző, majd az olajválság után a szélek felé húztak mind az emberek, mind a politika, a középrétegek jövedelme csökkent vagy stagnált. Ennek hatására a nők tömegesen álltak munkába, és felgyorsult a hitelfelvétel. Kína és India felemelkedése is jelentős kihívást intézett a fejlett országok felé, amire egyelőre nem találtak megfelelő választ – mondta Tölgyessy. A szakértő úgy látja: minél nyitottabb egy ország, annál jobban érinti őket a válság, amire példa Írország és a Baltikum.
„Lábadozó betegként ért minket a válság”
Az országot a gazdasági válság a lábadozó beteg állapotában érte – hangsúlyozta Tölgyessy. Az elemző szerint az egyik legnagyobb hiba, hogy az MSZP 2002-es győzelme után úgy érezte, nincs elég legitimációja, ezért a fogyasztásnövelés eszközéhez nyúlt. Ígéretüket betartották, ezzel jelentős károkat okoztak – tette hozzá. A politológus kifejtette: Gyurcsány 2006-os győzelme után úgy számolt, hogy az azonnali megszorítások után két évvel majd újra lehet osztogatni és később megnyerni a választást. A megszorítások a nyugdíjasokon kívül mindenkit jelentősen érintettek, ezután a népszerűsége rögtön elillant, nagymértékű reálbércsökkenés következett be, gazdasági hanyatlással együtt – mutatott rá a szakértő.
Antiparlamentáris az SZDSZ gondolkodása?
Tölgyessy szerint a 2008-as népszavazás elsöprő győzelme után Gyurcsánynak valamit tennie kellett. A miniszterelnök kijelentette: bársonyos reformok jönnek, és távozzon az egészségügyi miniszter. A belső problémákkal küzdő SZDSZ kilépett a kormányból, de ezt a lépést a párt nem gondolta végig – tette hozzá. Az SZDSZ három alternatívát mutatott: Gyurcsány vagy megváltozik, vagy új kormány alakul, az élén más személlyel, vagy új választások következnek. Azonban – amint az várható volt – a szocialisták 2004-gyel szemben nem váltották le a miniszterelnököt – hívta föl a figyelmet Tölgyessy. A szakértő hangsúlyozta, hogy az SZDSZ körüli értelmiség megijedt a saját bátorságától, és kijelentették: bármi áron, de semmiképpen ne legyen jobboldali kormány. Ezt a felfogást a politikai elemző mélységesen antiparlamentárisnak nevezte.
Elsöprő győzelmet arathat a Fidesz
A tavalyi év végén úgy látszott, Gyurcsány lehet az árvízi hajós, és a korábbi dolgok el lesznek felejtve. Tölgyessy szerint az IMF által kért dolgokat (13 havi bérek, nyugdíjak eltörlése ) politikai okokból nem tette meg a kormány, ami kiváltotta Strauss-Kahn januári látogatását. Az IMF reagálása után újból a reformokkal állt elő Gyurcsány – tette hozzá. Tölgyessy úgy látja: az eddig megismert lépések nem szolgálnák a magyar gazdaság érdekeit.
Az EP-választásokról elmondta, hogy azt a Fidesz valószínűleg nagyon meg fogja nyerni, ami pánikot okozhat a szocialistáknál. Az MSZP-ben nincs, aki azt hiszi magáról, hogy ő lehetne a miniszterelnök, ezért van előnyben Gyurcsány a többiekkel szemben – tette hozzá. A szocialisták számára ez egyben kockázat is, mivel a visszaesés mélyülésével további megszorítások kellenek, ami elvezethet a baloldal számára egy megsemmisítő vereséghez 2010-ben.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.