A szúrópróbaszerű kérdőíves felmérés során 4.200 embert kerestek meg az ország valamennyi megyéjében. A kutatás azért nem tekinthető reprezentatívnak, mert az adatfelvételt az „átlagosnál valamivel aktívabb társadalmi közegben”, különböző civil rendezvényeken végezték. A megkérdezettek 81 százaléka volt elutasító a parlament intézményével szemben, ez az arány alig valamivel jobb, mint amit a politikusoknál általában mértek.
A politikusok elutasítottsága „már nem csupán tartózkodást, gyanakvást, de a hiteltelenség nagyon komoly szintjét fejezi ki, azt, hogy egyáltalán nem számítanak rájuk” – írják az összegzésben.
Az adatok szerint ugyanakkor 2008 őszén „viszonylag kitüntetett bizalmi szerepet” töltött be a rendőrség; a válaszadók több mint 41 százaléka bízott a szervezetben „nagyon” vagy „eléggé”. Az igazságszolgáltatás bizalmi indexe ezzel szemben mindössze 33, míg az önkormányzatoké 39 százalékos volt.
A felmérés meglepő eredményt is hozott; míg a korábbi években a civil szervezetek iránti bizalom erős volt, addig 2008 őszére az ő elfogadásuk jelentősen romlott. Ezt azzal magyarázták, hogy „a mind szélesebb körűvé váló és egyre erőteljesebb mértékű társadalmi bizalmatlanság magával ragadta és rántotta (...) az államtól független szektor intézményeit”. A felmérés összegzői arra figyelmeztettek, hogy „a közbizalom és a civil részvétel tartós hiánya (a közéletben) a demokrácia rombolódásához vezethet”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.