Az államfő a találkozó után az újságíróknak elmondta: rendkívül tiszteletreméltó és biztató az a munka, amelyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat végez Magyarországon és a világon. Ez a munka a szegények, az elesettek segítésén kívül a romák problémáira is fókuszál, ami olyan európai probléma, amely „különösképpen kiéleződött Csehországon, Szlovákián, Magyarországon, Románián keresztül a Balkánig terjedő térségben” – hangsúlyozta a köztársasági elnök.
Sólyom László kiemelte a szeretetszolgálat romáknak szóló programjait, különös tekintettel a roma gyerekek iskoláztatására, a jogi tanácsadásra és a munkaközvetítésre. A köztársasági elnök kifejezte azon reményét, hogy a máltai lovagrend a roma integráció terén más országban szerzett tapasztalatait Magyarország is hasznosítani tudja, és fontosnak nevezte, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkájában kiemelt helyen van a határon túli – elsősorban a kárpátaljai – magyarság segítése. Fra Matthew Festing felvetette, hogy a máltai szeretetszolgálat és a máltai lovagrend magyarországi működését egyezmény keretében kellene formalizálni, ezt a kérést Sólyom László – mint mondta – eljuttatja a kormányzat felé.
Sólyom László meghívta vendégét június 27-re, a vasfüggöny lebontásának huszadik évfordulója alkalmából tartandó ünnepségekre. Fra Matthew Festing örömét fejezte ki, hogy abban az évben látogathat el Magyarországra, amikor a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megalakulásának huszadik évfordulóját ünnepli, és látogatása lehetőséget ad arra is, hogy személyesen győződjön meg a szeretetszolgálat magyarországi működéséről, tevékenységéről. „Biztos vagyok abban, hogy ezek a nagyon termékeny megbeszélések, amelyeket ma folytattunk és a kétoldalú megállapodás aláírásának lehetősége (...) további alapot teremt majd a máltai lovagrend országokkal folytatott együttműködésére” – fogalmazott az uralkodó nagymester.
Napjainkban a rend a szegények, az elesettek, a betegek segítésére koncentrál – mondta Fra Matthew Festing, majd hozzátette: örül annak, hogy a romák integrációja is szóba került az államfővel folytatott megbeszélésén.
A Szuverén Máltai Lovagrendet több mint kilencszáz évvel ezelőtt alapították Jeruzsálemben. A napjainkban római székhellyel működő civil szerzetesrendnek 102 országgal van diplomáciai kapcsolata nagyköveti szinten. Fra Matthew Festing a Szuverén Máltai Lovagrend 79. nagymestere, e tisztség a nagymester haláláig tart, az újabb nagymestert titkos szavazással választják meg. A nagymester a rendnek 1977-ben lett a tagja, ünnepélyes szerzetesi fogadalmat pedig 1991-ben tett. Fra Matthew Festing négynapos hivatalos látogatása alkalmával találkozik Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével és Göncz Kinga külügyminiszterrel is.
Gyurcsány és Szili megkapta a Szuverén Máltai Lovagrend Nagykeresztjét
A Szuverén Máltai Lovagrend Nagykeresztjét adományozta Szili Katalin házelnöknek és Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a rend Magyarországon tartózkodó uralkodó nagymestere, Fra Matthew Festing hétfőn az Országházban, miután mindkettőjükkel megbeszélést folytatott. Fra Matthew Festing a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak nyújtott következetes és kiemelt kormányzati támogatás elismeréseként adományozta a kormányfőnek a kitüntetést. A találkozón Gyurcsány Ferenc köszönetet mondott a rend szociális-humanitárius tevékenységéért, amit a szervezet a rendszerváltás idején hazánkban és a régióban kifejtett, külön kiemelve a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mással nem pótolható intézményrendszerének kialakításához és áldozatos munkájához nyújtott hatékony segítséget.
(MTI)