Sztojka ellen már megindult – Vizsgálják az uzsorások vagyonát?

Adótitok miatt nem adhat információt az APEH azokról a vagyonosodási vizsgálatokról sem, melyeket a rendőrség kérésére a veszprémi gyilkosságban részt vevő Sztojka Iván és más gyanúsítottak ellen indítottak. Erről a vizsgálatról is csak úgy szerezhetett tudomást az olvasó, hogy Bencze József országos rendőrfőkapitány beszélt róla az egyik napilapnak. Az uzsoraügyekben valószínűsíthetően kezdeményezett vagyonosodási vizsgálatokról is csak rendőrség nyilatkozhat. • Tőkés: Kárpát-medencei közüggyé vált a veszprémi tragédia• Szervezett enyingi bűnbanda teszi pokollá a környék életét?• Járóka: A jövő csak együtt képzelhető el

Pálffy Lajos
2009. 02. 11. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bakonyi Ágnes az MNO-nak elmondta, hogy konkrét ügyekről és vizsgálatokról az adóhatóságnak az adótitok miatt nem áll módjában konkrét információt adni, tehát még megerősíteni sem tudja, hogy indultak-e ilyen vizsgálatok. Az APEH szóvivője az adózás rendjéről szóló, 2003. évi XCII. törvény 53. paragrafusára hivatkozott, amely szerint az adóhatóságot a hivatali eljárása során tudomására jutott minden irat, adat, tény, körülmény tekintetében titoktartási kötelezettség terheli. Ebből adódóan sem egy esetleges eljárás megindításáról, sem egy vizsgálat megállapításairól nem tudnak felvilágosítást adni.

A vagyonosodási vizsgálat menetéről a szóvivő elmondta, hogy az ellenőrzésre történő kiválasztás elsősorban az adóhatóság saját adatbázisának kockázatelemzésén alapuló célzott kiválasztási rendszer alkalmazásával történik. Emellett azonban kiemelkedő jelentőségű a társszervek közötti – elsősorban az APEH és a VPOP közti – együttműködés és az ennek nyomán kialakult információcsere is.

R. Bakonyi Ágnes tájékoztatott arról is: az elmúlt években számos alkalommal érkezett megkeresés a rendőrség, illetve a vám- és pénzügyőrség részéről, bár azt megjegyezte, hogy ez utóbbi a gyakoribb eset, mert a pénzügyi-gazdasági bűncselekmények esetében elsősorban a VPOP folytat nyomozást. A két hatóság között létrejött, évről évre megújuló megállapodás célja többek között a számlahamisítások, az áfacsalások, a feketefoglalkoztatás és a pénzmosás visszaszorítása.

Természetesen a rendőrség megkeresései kapcsán is folytattak ellenőrzéseket – így vagyonosodási vizsgálatokat és uzsorakölcsönökkel kapcsolatos ellenőrzéseket is –, de a nyomozás adatairól, illetve a büntetőeljárásokról konkrét információkkal nem rendelkeznek, és az ilyen típusú megkeresések alapján lefolytatott vizsgálatok megállapításairól külön statisztikai nyilvántartást sem vezetnek – közölte a szóvivő.

Ezek után megkerestük az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályát is kérdéseinkkel. A rendőrség látóterébe kerülő uzsorásoknál ugyanis egyebek mellett látványos vagyongyarapodások is előfordulnak. A helyi cigánysorokon felépült kisebb paloták, az azok udvarán parkoló milliós autók szemet szúrnak mindenkinek. Sztojka Ivánnak az enyingi Békavárosban található kitatarozott családi házáról és milliós autójáról is megjelentek képek a sajtóban, ahol lehetett olvasni siófoki vendéglátó-ipari érdekeltségeiről is.
A borsodi, hevesi, szabolcsi és baranyai uzsorások ellen indított vagyonosodási vizsgálatokról az ORFK sajtóosztálya csak annyit közölt lapunkkal, hogy 2008-ban 102 esetben indított ilyet az APEH a rendőrség kérésére.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.