A választáson listát állítani kívánó pártok március 30-tól vetethetik magukat nyilvántartásba az Országos Választási Bizottságnál (OVB). A választáson csak pártok állíthatnak listát, és csak akkor, ha összegyűjtöttek 20 ezer érvényes ajánlószelvényt. A pártoknak május 8-ig kell benyújtaniuk az ajánlószelvényeket az OVB-hez, és addig jelenthetik be a listákat. A listák 66 nevet tartalmazhatnak, ebből 22 kerül fel a szavazólapra (Magyarország 22 képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe), amely az egész országban egységes lesz. A benyújtott ajánlószelvények érvényességét az Országos Választási Iroda állapítja meg 3 napos határidővel.
A pártoknak az ajánlószelvények gyűjtését az adatvédelmi biztosnál is be kell jelenteniük. Péterfalvi Attila akkori adatvédelmi biztos 2002-es ajánlásában arra hívta fel a figyelmet, hogy ajánlást csak a jelölttől, illetve a jelölő szervezettől származó meghatalmazással rendelkező személy gyűjthet. Az OVB februárban végén adott ki állásfoglalást az ajánlószelvényekről és az ajánlás folyamatáról. Ebben emlékeztet arra: a választási eljárásról szóló törvény szerint az ajánlószelvény választópolgárhoz való eljuttatásáért a helyi választási iroda vezetője felel, ő gondoskodik annak értesítővel együtt való megküldéséről, és pótlólag biztosítja az ajánlószelvényt azoknak, akik nem kaptak.
Az állásfoglalás szerint hivatalos ajánlószelvénynek csak a helyi választási iroda által biztosított ajánlószelvény minősül, és arról kitöltetlen állapotban sem lehet másolatot készíteni. A másolt ajánlószelvényen szereplő ajánlás érvénytelen. Aki élni akar az ajánlás jogával, annak az ajánlószelvényt kitöltve, a jelölő és a jelölt megnevezésével, saját kezűleg aláírva kell átadnia a gyűjtőnek. Az OVB kiemelte: az ajánlás érvényességének és hitelességének elengedhetetlen feltétele a saját kezű aláírás; a többi adat az ajánló választópolgár jelenlétében másképp is rávezethető az ajánlószelvényre.
A nevének saját kezű aláírására képtelen (például testi fogyatékos, vak, illetve gyengénlátó, írástudatlan) választópolgár az ajánlószelvényt a választási iroda vezetője, tagja, valamint bíróság, közjegyző előtt láthatja el kézjegyével. A választópolgár kézjegyét a választási iroda hivatalos személyként eljáró vezetője vagy tagja, valamint a bíróság, illetőleg a közjegyző hitelesíti.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.