Az EU-HUNEX-Decatlon 2009 polgári védelmi szimulációs gyakorlatról szóló keddi sajtótájékoztatót Demszky Gábor főpolgármester, a Fővárosi Védelmi Bizottság elnöke, Tatár Attila tűzoltó altábornagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója és Benkovics Zoltán dandártábornok, a fővárosi polgári védelem vezetője részvételével hirdették meg, de azon egyikük sem jelent meg.
Két fővárosi polgári védelmis főtiszt által kiosztott tájékoztató szerint a 400 ezer euróba kerülő szimulációs gyakorlatot május 10-14. között rendezik meg budapesti és miskolci helyszíneken, és azon Lengyelország, Magyarország, Németország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia mentőcsapatai, mintegy 160 fő speciális mentővel, mentőkutyákkal és a szükséges felszerelésekkel, technikai eszközökkel vesznek részt.
A gyakorlat arra a feltételezésre épül majd, hogy május 8-án, helyi idő szerint 18 óra 13 perckor a Richter skála szerinti 6,7-es erősségű földrengés rázza meg Miskolcot és körzetét. A földrengés epicentrumában az épületek jelentős része összedőlt, romosodott, a lakosság a romok alatt rekedt. A helyi infrastruktúra, illetve közigazgatási létesítmények jelentős része károsodott, egy része megsemmisült. Az úthálózat részben használhatatlanná vált, a távközlési eszközök üzemképtelenné váltak. A földrengés következtében a város közelében lévő víztározóban gátszakadás miatt a víz a környező településeket elönti. A rengés időszakában súlyos közúti, veszélyesáru-szállítási balesetek következnek be, melyek tüzeket, erdőtüzet, jelentős környezeti károkat okoznak. Szükségessé válik a veszélyeztetett lakosság kimenekítése, ideiglenes elhelyezése, általános és egészségügyi ellátásának biztosítása.
E mellett a földrengés ideje alatt a városon kívüli körzetben több személy, kiránduló iskoláscsoport, barlangászok, gazdálkodók veszélyes helyzetbe kerülnek, tartózkodási helyük és körülményeik részben ismeretlen, szükség van felkutatásukra és azonosításukra.
A gyakorlat során a beavatkozó szervek gyakorolnák a földrengések okozta károk felmérését, a sérültek és áldozatok felderítését, kimentését, valamint a gáz-, áram-, ivóvíz-szolgáltatás ideiglenes helyreállítását, a keletkezett tüzek lokalizálását.
A tájékoztatás szerint a gyakorlat fő célja, hogy a nemzetközi csapatok ismeretlen terepen, vezetési és kommunikációs gyakorlatokat szimuláljanak, koordinálják az irányítást, tájékoztassák a lakosságot és a médiát.
A szerepjátékosokkal együtt 600-an vesznek részt a gyakorlatban, lesz légi és vízi mentés, erdőtűzoltás, magas épületből és romok alóli mentés, s menekítik a lakosságot is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.