Az önkormányzatok fizethetik meg a szaktárca kihátrálását + Videó

Több száz milliós kárt okozott a Bajnai Gordon vezette Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium 80 településnek. A tárca váratlanul kiszállt az európai uniós és kormányzati pénzekből is finanszírozott szelektív hulladékgazdálkodási beruházások támogatásából, a 10 százalék önrész helyett most 30-35 százalékot kell az önkormányzatoknak állniuk.

MNO
2009. 04. 04. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai uniós irányelvek szerint 2011-ig minden településen ki kell építeni a szelektív hulladékgazdálkodási rendszert, a beruházásra Brüsszel támogatást is ad. A tenderek tavaly ősszel indultak, a Bajnai Gordon vezette Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium azonban néhány hónappal később kiszállt a finanszírozásból. A többletköltséget így az önkormányzatoknak kell állniuk. „A kormány visszafogta a támogatást, és gyakorlatilag ránk akarják hárítani ennek a projektnek a 30 százalékát. Képtelenség ezt kigazdálkodni, az önkormányzatok döntő többsége hitelképtelen, mert ingatlannal kell lefedezni a hitelfelvételt. Ezt nem lehet megcsinálni” – nyilatkozta Tóth István, Dunasziget független polgármestere.

A döntést hivatalosan nem indokolták, mindössze annyit közöltek a polgármesterekkel: az uniós finanszírozás mellé a községeknek 10 helyett már 30-35 százalékos önrészt kell vállalniuk. Dunaszigetnek ez 20 millió forintba, a szomszédos Halászinak még többe kerül majd. „2010–2011-ben 38 millió forintot kellene önerőként hozzátennünk a pályázathoz. Ez elég nehéz dolog, hitelfelvétel nélkül nem tudnánk megoldani, ha viszont hitelt kellene felvennünk, az veszélyeztetné más beruházásainkat” – közölte Majthényi Tamás, Halászi független polgármestere.

A lakosság issza meg a levét

A többletköltség egy részét a települések kénytelenek a lakosságra hárítani: a szemétdíj néhol 20 százalékkal fog drágulni. „A minisztériumban folyamatosan változtatják azokat a feltételeket, amelyekhez nekünk igazodni kell, és sajnos mindig minden a mi kárunkra változik. Mindig több önrészt kell a pályázatokra fordítani, ez nehéz helyzetbe hoz minket és a családokat is, hiszen jelen helyzetben a családoknak is finanszírozniuk kell ezt a projektet” – szögezte le Enese MDF-es polgármestere, Mesterházy József.

130 millió helyett 400 milliót kellene fizetni?

Mosonmagyaróvár vezetésének 130 millió forint helyett 400 milliót kellene átcsoportosítani. Azt, hogy honnan teremtik elő az összeget, egyelőre nem tudják. A térség hulladékgazdálkodási tanácsának elnöke szerint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség az unióra hárította a felelősséget, mondván: Brüsszelben csökkentették az úgynevezett jövedelemtermelő programok támogatását. „Az unió soha nem ígért 75 százaléknál többet, így arra az oldalra mutogatni nem tudunk, csak a saját kormányunkra, ugye, aki az ígért támogatást elvonta ettől a projekttől” – mondta a Mosonmagyaróvár Nagytérség Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás elnöke, Árvay István ügyvéd.

A HírTv kereste a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség illetékesét, Horváth Jácintot is, a Nyugat-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal vezetőjét, de nem tudták utolérni.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.