Demonstrálnának a tűzoltók? – Továbbra sem kapják a túlórapénzt

Demonstrációt fontolgat a kifizetetlen túlórák miatt a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete (HTFSZ), amely erről kedden kezdődött háromnapos küldöttgyűlésén dönt Siófokon. Az érdekképviselet mintegy 10 milliárd forintra teszi a heti 48 órán felüli munkáért járó túlórapénzt, de azért is küzdenek, hogy heti 40 óra legyen a tűzoltók elismert munkaideje.

MNO
2009. 04. 07. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A húsz éve alapított szakszervezet ünnepi állománygyűlésén 204 küldött képviselte a 4318 aktív és a mintegy 600 nyugdíjas tagot. Kajsza Zoltán, a szervezet elnöke arról beszélt: a nehéz húsz évet maga mögött tudó HTFSZ ma a tűzoltóság legerősebb szakszervezete. Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke a várható megszorítások kapcsán az összefogás szükségességét hangsúlyozta. Hócza György, a szakszervezet ügyvivője az MTI-nek elmondta: a küldöttgyűlés következő két napján az elmaradt túlórapénzek kérdése lesz a fő téma. Mint kifejtette, 81 városban zajlanak az egész tagságot érintő perek, de hiába várnak a jogegységi döntésre, „nincs az a független bíróság, amelyik ma meg meri hozni a döntést ebben az ügyben”.

Az MNO korábban beszámolt róla: a tűzoltók 24/48 órás munkarendben dolgoznak, amely azt jelenti, hogy 24 órát szolgálatban töltenek, majd 48 órát pihenéssel. Könnyű kiszámolni, hogy hetente legalább két teljes napot – 48 órát – töltenek a munkahelyükön, de minden harmadik héten ez három teljes napot, vagyis 72 órát jelent. Ezzel ellentétben heti 40 órát fizetnek ki nekik.

A szakszervezet álláspontja szerint elavult az alkotmány, amelynek értelmében alkotmányellenes, ha a tűzoltók tüntetéssel is harcolnak a jogaikért ebben az ügyben. Arról, hogy szerveznek-e demonstrációt, a küldöttgyűlés dönt.

A tűzoltók túlórapénzével kapcsolatos perben eddig Szombathelyen született jogerős ítélet, a döntés értelmében az érintett önkormányzatnak kellett kifizetnie a pénzt. A szakszervezet szerint azt a költségvetésnek kellene állnia. Hócza György az MTI kérdésére válaszolva mintegy 10 milliárd forintra becsülte azt a követelést, amely a tűzoltóknak túlórapénzként a heti 48 órán felüli munkáért jár. A szakszervezet harcol azért is, hogy ne 48 órás, hanem – miként az EU-ban máshol – 40 órás legyen a tűzoltók elismert heti munkaideje, mégpedig visszamenően, az ország uniós csatlakozásától kezdve. Ez alapján további mintegy 16-18 milliárd forint túlórapénzt követelnek a tűzoltók – tette hozzá.

Közölte azt is, hogy a HTFSZ a közelmúltban bevizsgáltatta a Mercedes Atego tűzoltóautókat egy független minősítő céggel, amely azt állapította meg: a gépjármű nem alkalmas arra, hogy tűzoltóautóként üzemeltessék őket. A Mercedes cég ezt nem ismerte el és maga is vizsgálatokba kezdett – mondta az ügyvivő. Hócza György kifejtette: a magyar tűzoltósághoz 16 ilyen gépjármű került öt évvel ezelőtt, s ezek a tapasztalatok szerint 40 kilométeres óránkénti sebesség felett borulékonyak a magyar utakon. Hasonló gondokról számolt be a gépjárműtípussal kapcsolatban a horvát szövetséges szervezet is – mondta, utalva arra: az említett gond miatt két halálos kimenetelű baleset is történt az elmúlt években.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.