Hétfőn dönthetnek a Bajnai-kormány első törvényjavaslatáról

Magyarország európai uniós csatlakozásának ötödik évfordulójáról emlékeznek meg hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben, amely jövő héten kétnapos ülést tart. Házszabálytól eltérés esetén már hétfőn dönthetnek a Bajnai-kormány első törvényjavaslatáról, a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló jogszabály módosításáról, amely megteremti annak lehetőségét, hogy a miniszterelnök az egyes miniszterek illetményét legfeljebb 15 százalékkal csökkentse.

MNO
2009. 04. 26. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előterjesztés másik eleme szerint az állami vezetők nem válthatják meg pénzben ki nem vett szabadságukat, ha hatáskörgyakorlásuk megszűnésétől számított harminc napon belül ismét állami vezetővé választják őket. A házbizottság hétfői ülésétől függően a kormány javaslatával együtt tárgyalhatják a Fidesz ugyanehhez a törvényhez benyújtott módosító indítványát, amely a 2002-es szintre állítaná vissza a miniszterek, államtitkárok, szakállamtitkárok fizetését. Határoznak az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvényjavaslatról, amely meghatározza a kizárólagos állami tulajdonú erdők körét is, amelyek forgalomképtelenek lesznek, azaz nem privatizálhatók. A javaslat egyik célja az, hogy az illegális fakereskedelem is visszaszoruljon.

Létrehozzák az erdővédelmi szolgálatot is, országosan mintegy 60-70 fővel, szintén az illegális fakitermelések megakadályozására, az ellenőrzések összehangolására; együttműködve a rendőrséggel, a polgárőrökkel és a természetvédelmi őrszolgálattal. Szavaznak arról az alkotmánymódosításról, amellyel tovább szűkül az Országgyűlés csapatmozgást engedélyező hatásköre, így a jövőben a kormány dönt a Magyar Honvédség békefenntartásban való részvételéről, a külföldi hadműveleti területen végzett humanitárius tevékenységéről. Zárószavazás lesz a polgári törvénykönyv (Ptk.) és a polgári törvénykönyv hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló törvényerejű rendelet, valamint ezzel összefüggésben más törvények egyes rendelkezéseinek módosításáról szóló törvényjavaslatról, amely lehetővé teszi, hogy közjegyzői okirat nélkül lehessen gépkocsit elzálogosítani a jövőben. A határozathozatalok után lefolytatják a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról, valamint a hegyközségekről szóló törvény módosításának általános vitáját.

A módosítást – a javaslat indoklása szerint – döntően a bor eredetvédelmét érintő közösségi szabályozás módosulása indokolja, amely borok esetében bevezeti az eredetmegjelölés és földrajzi jelzés megkülönböztetését, a termékleírás készítésének kötelezettségét, a borra vonatkozó földrajzi árujelzők közösségi lajstromozását és az oltalom iránti kérelem elbírálásának szabályozott rendjét. Meghatározza a Tokaj névhasználattal kapcsolatos szabályokat. Hétfőn utolsó napirendként lefolytatják az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitáját. Kedden megvitatják az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2008-as tevékenységéről szóló jelentést és az annak elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot. Az ÁSZ jelentésében többek között leszögezi a kisebb, hatékonyabb állam megteremtésére irányuló kormányzati célrendszerben a döntéshozók figyelme nem terjedt ki annak felmérésére, milyen hatásokkal járnak a központi közigazgatás intézményrendszerével, illetve az egyes intézmények belső szervezetével kapcsolatos gyakori átalakítások. Az Országgyűlés tárgyalja a közúti közlekedésről szóló törvény módosítását, miszerint a parkolási társaságok a jövőben nem köthetik ki egy bíróság kizárólagos illetékességét sem.

Az előterjesztés szerint bírságot kell fizetniük augusztustól azoknak is, akik a gyermek biztonsági rendszer-, a motorkerékpár bukósisak- és a rádiótelefon használat szabályait sértik meg. Megkezdik a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény, valamint az azzal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáját. A módosítás arra irányul, hogy a csődeljárás legyen a jellemző, és csak ha a reorganizáció lehetetlen, vagy meghiúsul, akkor kerüljön sor felszámolásra. A törvényjavaslat indokolása szerint a módosítás egyik lényeges újítása, hogy bevezetik a bíróság által automatikusan engedélyezett, annak közzétételétől érvényesülő ideiglenes fizetési haladékot (moratóriumot), majd a kérelem formai vizsgálata után elrendelt csődeljárás szerinti fizetési haladékot. Elkezdődik a bűnügyi nyilvántartási rendszerről, az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásáról, valamint a bűnügyi és rendészeti biometrikus adatok nyilvántartásáról szóló törvényjavaslat általános vitája is.

Az előterjesztés összefüggésben van azzal, hogy az Alkotmánybíróság tavaly november végén alkotmányellenesnek nyilvánította a bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló törvény több rendelkezését, a személyes adatok védelméhez és az információs önrendelkezéshez fűződő alapjogokkal indokolva döntését. Megkezdik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló törvényjavaslat általános vitája. A javaslat szerint megszűnik az év végi kötelező gépjármű felelősségbiztosítási kampány, a károkat pedig központilag tartják nyilván. A szerződés nem a naptári évhez kötődik, hanem a megkötésétől számított egy évre szól. Változatlan az a szabály, amely szerint az éves díj előre jár, de a felek megállapodhatnak részletekben történő fizetésben is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.