Egyes kórházakban nem lesz „aktív gyógyító tevékenység”

Az egészségügy GDP-arányos részesedése 0,9 százalékkal csökkent a konvergenciaprogram következtében – mondta Rácz Jenő, a Veszprém Megyei Kórház igazgatója hétfőn, hozzátéve, ez azt jelenti, hogy intézményi szinten a tavalyi finanszírozás 10 százalékkal esett vissza. Véleménye szerint a meglévő forrásokhoz kell igazítani az ellátást, ami egyfajta koncentrációt jelent.

MNO
2009. 05. 25. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Veszprém Megyei Kórház főigazgatója a Népszabadság hétfői számában úgy nyilatkozott, hogy nem lehet annyi kórházat fenntartani, mint jelenleg. A kórházszövetség leendő elnökeként elmondta, be kell látni: a jelenlegi finanszírozás nem teszi lehetővé, hogy változatlan minőségben nyújtsanak ellátást a kórházak. „Nem kórházbezárásról beszélünk” – mondta, az ellátórendszer racionalizálását kell megoldani. Ez nem azt jelenti, hogy „rögtön kulcsra kell zárni a kórházakat”, hanem azt, hogy egyes kórházakban nem lesz aktív gyógyító tevékenység, de például erősebb, hatékonyabb lesz a krónikus ellátás, vagy a rehabilitáció.

„A struktúraátalakítás nem automatikus kórházbezárást jelent (...), minden intézménynek meg kell találni az új ellátórendszerben a feladatát, ami jelentheti azt is, hogy nincs feladata” – mondta el, hozzátéve, „ott, ahol nincsenek meg a valódi szükségletek és nincsenek rendelkezésre álló eszközök és erőforrások, (...) a kórház nem működhet” – jelentette ki. A Magyar Kórházszövetség nem a struktúraátalakítás ellen volt, hanem annak kivitelezését kritizálta az elmúlt időszakban – tette hozzá Rácz Jenő.

Elmondta, jelenleg 128 kórház tagja a kórházszövetségnek Magyarországon; 10-20 kórházzal kevesebbre van ma pénz, eszköz és ember. Az átalakítást csak rendszerben lehet működtetni, nem elég csak a kórházi struktúrához hozzányúlni, össze kell hangolni a háziorvosi, a járóbeteg-ellátást, a rehabilitációt és a mentést – mutatott rá. A humán erőforrásról szólva a kórházigazgató elmondta, mostanra már szinte minden orvosszakma hiányszakmának minősül. „Lehet olyan ábrándunk, hogy a 128 kórházban valamennyi területen biztosítjuk a minimumfeltételeket, de nincs ennyi szakdolgozó és orvos” – tette hozzá.

Rácz Jenő szerint őszintén kell beszélni az emberekkel és meg kell értetni velük, hogy miért kell egy adott megyében, városban megváltoztatni az ellátás szerkezetét. Veszprém megyében sikerült megértetni az ott élőkkel a változtatások szükségszerűségét – mondta. Az egészségügy bárhol a világon bármennyi pénzt el tud költeni, de szükségesek a költségvetési korlátok, „sok apró intézményre nincs szükség akkor, ha ott egyébként nem tudják meggyógyítani a beteget”. Improvizációnak nincs helye, tudatosan kell a reformokhoz hozzányúlni, az ilyen átalakításokat közép- és hosszú távra kell tervezni, az egészségügyben egy átalakítás tíz években számolható – fejtette ki.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.