Egyre több a kérdőjel az ingatlanadó körül

Tájékozódási, vagy ahogy a kormányzati háttéranyag fogalmaz, orientációs pontnál több lesz a vagyonadó tervezetében szereplő négyzetméterár-táblázat. Az APEH szóvivője azt mondta, a számok az illetékhivatali nyilvántartást tükrözik, tehát az adóhatóság valószínűleg figyelembe veszi őket az adóbevallások ellenőrzésekor. Az adószakértő szerint a kormány összekeverte a vagyonadót a célzott vagyonosodási vizsgálattal.

MNO
2009. 05. 31. 16:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezett vagyonadó alapja a lakás vagy ingatlan forgalmi értéke lesz, amelyet a tulajdonos maga határozhat meg. A törvényjavaslathoz a pénzügyminiszter mégis mellékelt forgalmi értékhatárt. A besorolás település- és ingatlantípusonként ad meg négyzetméterárakat.

Az adóhatóság egyelőre nem tudja, miként szedi majd be az adót, és milyen szempontok alapján fogadja el a bevallásban feltüntetett forgalmi értéket valósnak. A táblázatban ugyanakkor sok esetben nem sikerült jól eltalálni a négyzetméterárakat. Szakértők szerint a táblázat torzít, mert településen vagy fővárosi kerületen belül nem tesz különbséget az ingatlanok fekvése szerint. Egy 60 négyzetméteres Margit körúti lakást a kormány ugyanannyira értékel, mint egy azonos méretű rózsadombi, örökpanorámás otthont.

Az is lehetséges a tervezet szerint, hogy valaki megállapítja, hogy az ingatlana mondjuk 35 milliót ér a táblázat szerint, de tudja, hogy ezt a házat csak 26 millióért lehet eladni, a forgalmi értéke ennyi. Akkor erről készít egy bevallást és nullát ír az adóhoz – közölte a hírTv-vel Bakonyi Ágnes, az APEH szóvivője. Az adószakértő szerint a kormány összekeverte a vagyonadót a célzott vagyonosodási vizsgálattal.

„Attól, hogy valakinek van egy komoly ingatlana még lehet, hogy sokkal szegényebb, mint az, akinek nagy vállalkozásai, részvénytársaságai vannak és így tovább. Ilyen alapon egy 100 négyzetméteres lakással rendelkező nyugdíjas és egy 100 négyzetméteres ingatlant birtokló milliárdos vállalkozónak ugyanazon adóterheléssel való terhelése igazságtalan” – fogalmazott Herich György, az Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke a hírTv-nek. „A másik dolog: igazságtalan az is, hogy azt feltételezik azokról az adózókról, akik komolyabb ingatlannal rendelkeznek, hogy ezt ők adómegkerüléssel szerezték meg. Ebben az esetben én azt gondolom, hogy az ellenőrzésnek lenne a feladata ennek a feltárása” – tette hozzá. Herich elmondta: a forgalmi érték alapján kivetett adó azért is elhibázott, mert a lakóingatlanok többsége nem luxuscikk, hanem a tulajdonosok alapvető életszükségletét elégíti ki.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.