Bajnai Gordon szocializációja a libatenyésztőket tönkre tevő, offshore vállalkozásokat működtető Wallisban teljesült ki, és ekkor foglalta el méltó helyét a balliberális gazdasági és politikai elit páholyában. A karrierének építésében azonban nemcsak apja, hanem mentora, Gyurcsány Ferenc is meghatározó szerepet játszott. Kapcsolatuk kezdete a nyolcvanas évek végére tehető. A Kommunista Ifjúsági Szövetségben (KISZ) találkozott össze a két, nagyon eltérő egzisztenciájú, feltörekvő ifjúszocialista. A mozgalomban nyíltan hatalomra törő, ismertségre vágyó, túlmozgásos, szereplési kényszerrel küzdő Gyurcsány mögött már ekkor ott találjuk a feltűnést kerülő, óvatos árnyékember Bajnait. Bár ő is vezetői pozícióra készült, egyértelmű volt, hogy a nyilvános szereplésekhez szükséges adottságai messze elmaradnak Gyurcsányétól. A barátság azonban gyorsan kialakult a két hasonló gondolkodású KISZ-es között, és ez a mai napig is tart. A volt kormányfő, megismerve barátja mentalitását, biztos lehetett abban, hogy soha nem kell féltenie tőle első számú pozícióját – írja a hétfői Magyar Nemzet.
A kilencvenes években mindketten a Creditum pénzügyi tanácsadó cégnél kezdték el menedzseri pályájukat. Gyurcsány ekkor ismerhette meg Bajnainak azt az arcát, amely néhány évvel később alkalmassá tette őt arra, hogy mögötte álló gazdasági háttéremberré váljon. Bajnai visszafogottsága ugyanis erőszakosságot, gátlástalan céltudatosságot takar. Ezeket a tulajdonságait a nyilvánosság előtt rejtve maradó üzleti életben tudta a legjobban kamatoztatni.
Nem véletlen tehát, hogy a gyermekdednek tűnő, ám valójában keménykezű, végsőkig elkötelezett, szinte láthatatlan, szürke eminenciás Bajnaira bízták rá az MSZP közeli Wallis-birodalom vezetését. Az sem az, hogy Bajnai igyekezett elkerülni a politikai színrelépést barátja kormányában. Tudta, hogy a politika nem az ő terepe, és könnyen hibázhat. Gyurcsány az unióból érkező pénzek kezelését csak a feltétel nélkül lojális végrehajtó emberre merte bízni. Így lett Bajnai a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) vezetője. A szerepléssel nem járó, EU-s pénzeket osztogató feladatát igyekezett feltűnés nélkül Gyurcsány kormányfői elvárásainak megfelelően ellátni.
A miniszterelnöki szerep azonban szemmel láthatóan felkészületlenül érte őt. Valószínűleg a szocialistákat is a kormányfő-keresési pánik hozta abba helyzetbe, hogy a bizonytalanul mozgó Gyurcsány-klónt ültessék Tisza Kálmán hajdani bársonyszékébe. Ennek következtében ma Bajnai áll elöl, és Gyurcsány haverja mögötte, de hogy kettejük viszonyában kié a vezető szerep, az nem lehet kérdéses.
További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.