Külföldi segítséget is kérnek a Kalasnyikovok modernizálására

Külföldi megoldást is keresnek a Magyar Honvédségnél rendszeresített, Kalasnyikov típusú, AK–63-as gépkarabélyok harcértéket növelő modernizációjára, ezzel párhuzamosan folytatódik a hazai fejlesztés is – közölte Kádár Róbert dandártábornok szerdán Hódmezővásárhelyen. • Drága Kalasnyikovok

MNO
2009. 05. 26. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A honvédelmi tárca tavaly írt ki meghívásos pályázatot 150 gépkarabély modernizációjára, amire két cég, a Bátori Épszol Kft. és a Combat Kereskedelmi Kft. nyújtott be ajánlatot s készítette el a mintadarabokat – mondta Kádár Róbert az Országgyűlés honvédelmi bizottságának kihelyezett ülésén, a hódmezővásárhelyi laktanyában.

A prototípusok tízezer lövéses haditechnikai ellenőrző vizsgálatát azonban kétezer lövés után fel kellett függeszteni, mert mindkét fegyvertípusnál illesztési problémák jelentkeztek. Ezért a gyártóktól módosításokat és javításokat kértek, melyek után a tesztelés folytatható – tudatta a tábornok. Hozzátette: ezzel párhuzamosan a NATO beszerzési ügynökségén keresztül is kiírtak egy pályázatot szintén 150 gépkarabély modernizációjára.

Kádár Róbert hangsúlyozta: amennyiben végül külföldi technológiára esik a választás a gépkarabélyok modernizációjára, a fegyverek korszerűsítése akkor is helyben, magyar munkaerővel fog megtörténni. Márkly Ernő mérnök alezredes a tavaly indult gépkarabély-modernizációs program – melyre a honvédelmi tárca összesen 7,7 milliárdot szán – kapcsán elmondta: a honvédségnél rendszeresített AK–63-as karabélyokat 1978-ban tervezték, hazánkban azonban csak a kilencvenes évektől állították rendszerbe, így a fegyverek technikai állapota jó.

Az AK–63-asok tűzereje és tűzgyorsasága kiváló, használatuk egyszerű, és kevés karbantartást igényelnek. A fegyverhez rendszeresített lőszerből pedig – bizonyos speciális igényeket leszámítva – a kiképzéshez tíz évre elegendő készlet áll rendelkezésre – közölte az alezredes. A tervek szerint a 2014-ig tartó program során összesen 7700 AK–63-ast kívánnak modernizálni. A tervezett keretösszeg mintegy 20 százaléka szolgál majd a fegyverek átalakítására, amely az ergonómiai tulajdonságok javítása mellett különféle tartozékok csatlakoztatását teszi lehetővé. Az összeg túlnyomó részét a speciális kiegészítő eszközök – így például gránátvetők, éjszakai és nappali irányzékok, lézeres célmegjelölők, taktikai lámpák – beszerzésére fordítják – mondta Márkly Ernő.

A meglévő fegyverek korszerűsítése mintegy feleannyiba kerül, mint a szükséges mennyiségű új gépkarabélyok beszerzése. A tízévnyi kiképzéshez szükséges lőszer ára pedig csaknem megegyezik a megvásárolni tervezett kiegészítőkével – mondta az alezredes.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.