Navracsics: A kormány javaslatai között nincs adócsökkentés

Az új adórendszer azoknak segít, akik a „vállukon viszik az országot” – fogalmazott Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn a parlamentben, aki a kormány válságkezelő intézkedései egyik legfontosabb elemének nevezte a pénteken benyújtott adóátrendezési javaslatot. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint viszont a benyújtott javaslatoknak semmi közük az adócsökkentéshez. • A Fidesz elutasítja a gyermeknevelés esélyeinek csonkítását• Kóka is látja, hova juttatták az országot • Hargitai: Bajnainak nincs valós mozgástere

MNO
2009. 05. 25. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alig több mint egy hónapja alakult kormány arra vállalkozott, hogy megvédi a munkahelyeket, a családok otthonát, segíti a kis- és középvállalkozásokat, ezenkívül helyreállítja az egyensúlyt és a bizalmat, ezzel elindítja Magyarországot a növekedés útján – jelentette ki Bajnai Gordon miniszterelnök napirend előtti felszólalásában hétfőn a parlamentben.

A kormányprogram egyik legfontosabb elemének a múlt hét pénteken benyújtott, adóátrendezésről és adócsökkentésről szóló törvényjavaslatot nevezte. „A válságkezelés központjába a munka becsületét szeretnénk állítani” – hangsúlyozta. A válság közepén a legfontosabb, hogy a vállalkozásoknak olyan segítséget nyújtson a kormány, amellyel minél több munkahelyet meg lehet őrizni – tette hozzá. „Azoknak szeretnénk segíteni, akik a vállukon viszik az országot” – mondta, hozzátéve: az új adórendszer azoknak segít, akik akarnak dolgozni és akarnak munkahelyeket létrehozni, így a munkaadók és a munkavállalók a 2010-es adóátalakítás legfőbb nyertesei.

Mint kifejtette, az adócsökkentés a dolgozó embereknek ad a legtöbbet, közülük is azoknak, akik az átlagos bér körül kapnak jövedelmet. Véleménye szerint a jövő évtől a munkavállalók 90 százaléka a legalacsonyabb sávba kerül. Csak azoknak az adóterhei fognak nőni, akik havonta legalább 2 millió forintot visznek haza. Tőlük várja a kormány a szolidaritást. Az átlagbérből élők évente mintegy másfél havi bérrel, vagyis havonta legalább 15 ezer forinttal vihetnek többet haza – véli a kormányfő. A vállalkozások munkahelyteremtését pedig úgy próbálja ösztönözni a kormány, hogy a járulékcsökkentést folytatva 5 százalékkal csökkentik a munkabérre rakódó terheket és eltörlik a tételes egészségügyi hozzájárulást.

Ehhez azonban meg kell teremteni a megfelelő fedezetet – jelentette ki Bajnai. A kormány tervei szerint a fogyasztás és a vagyon terhei nőnek. Mint a kormányfő kifejtette, ezen belül a vagyonadó az, amely leginkább a szolidaritásra koncentrál, és amelynek „minden fillérjét munkahelyteremtésre koncentráljuk”. Hangsúlyozta: a vagyonadóra nemet mondani azt jelenti, hogy a növekedés feltételeit utasítjuk el. Bajnai elmondta: a vagyonadó a kiugróan magas vagyontárgyakat célozza meg, így a 30 milliónál magasabb értékű ingatlanokat és a luxus vagyontárgyakat. Ezen belül azonban több kedvezmény igénybevételére is lehetőség lesz, például a nyugdíjasok számára azoknak, akik most válnak munkanélkülivé. De idetartoznak a nagycsaládosok is – a legalább három gyereket nevelők –, akik 100 millió forintig vehetnek igénybe adókedvezményt. Azoknak azonban, akik minimálbéren vannak bejelentve, és mégis nagy értékű ingatlanokban laknak, illetve egyéb luxusvagyonuk van, nagyobb terhet jelent a vagyonadó, amely így helyreállítja a társadalmi igazságosságot – emelte ki a kormányfő.

Bajnai úgy látja, az adóváltozások összességében gyorsabban növekvő és fejlődő Magyarországot teremthetnek, és elősegítik, hogy az uniós átlaghoz hasonlóan – ahol a munkaképesek 65 százaléka dolgozik – minél többen dolgozzanak, és aki többet dolgozik, többet is vihessen haza.

„Ez nem adócsökkentés”

„Az MSZP mindig elkezd beszélni az adócsökkentésről, ha közeledik a választás” – mondta el Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus úgy látja, a most beterjesztett javaslatok között nincs szó adócsökkentésről. Az, hogy az IMF engedélyezte a hiánycél növelését, világosan mutatja, hogy az elmúlt időszak megszorításai céljukat vesztették – hívta föl a figyelmet. Navracsics elmondta, hogy a gazdasági visszaesés az 1991-1992 közötti szintet mutatja, az államadósságnak pedig 1993-1994 között volt ilyen magas az aránya.

„A növekedés nem akar beindulni, és emellett hazánkban a legnagyobb a túladóztatás szintje” – hangsúlyozta Navracsics. A Fidesz frakcióvezetője kifejtette, hogy az Eurostat legfrissebb felmérése szerint Magyarország távolodott az uniós átlagtól, amiben Bajnai Gordonnak gazdasági miniszterként komoly szerepe volt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.