A kormány vizsgálatot indít a nemzeti vagyonkezelőnél

Belső vizsgálatot indít a kormány arra vonatkozólag, hogy történtek-e visszásságok a nemzeti vagyonkezelőnél – közölte hétfőn a kormányfő. Bajnai Gordon azt is állította: a kormány nem támogatja a vízprivatizációt. • Navracsics: A kormány álljon félre a változás útjából!

MNO
2009. 06. 15. 13:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vizsgálat indul, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél történt-e olyan jogos aggodalomra okot adó tevékenység, ami miatt kormányzati intézkedésre van szükség – közölte Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn a parlamentben az azonnali kérdések és válaszok órájában.

A kormányfőt Jakab István fideszes képviselő kérdezte az állami földvagyonról, majd idézte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. felügyelő- és ellenőrző bizottságának jelentését, miszerint a szervezet tavalyi működésében jelentkező zavarok, a vagyontörvényben előírt határidők be nem tartása, a társaság törvényes működésének hiányosságai felvetik a tanácsnak és tagjainak, illetve a zrt. vezérigazgatójának felelősségét.

A kormányfő azt mondta, a kormány dolga, hogy megvizsgálja az említett jelentésben szereplő állítások igazságtartalmát. „Meg fogom vizsgáltatni, történt-e jogos aggodalomra okot adó tevékenység a nemzeti vagyonkezelőnél, ami miatt a kormány intézkedésére szükség van, ezzel kapcsolatban belső vizsgálatot rendelek el” – közölte.

A miniszterelnök reagált a fideszes képviselő ezt megelőző felvetésére is. Jakab István azt mondta, hogy az állami tulajdonú földvagyon hasznosításával, különösen a privatizációval nagyon komoly gondok vannak. Az állami földek értékesítése jelentős mértékben megnőtt az elmúlt időszakban – mondta, hozzátéve: a bábolnai ménesbirtok vagy a kerteskői gazdaság értékesítése az ügyészség előtt van, az ügyek egy részében a rendőrség nyomoz. „Mikor érik meg, hogy a nemzeti szuverenitás alapját jelentő földdel úgy gazdálkodik a magyar állam, hogy valóban magyar polgár érdekében hasznosuljon?” – kérdezte az ellenzéki képviselő.

A kormányfő általánosságban egyetértett azzal, hogy a magyar állam dolga, hogy jó gazda módjára gazdálkodjon az állami tulajdonú földekkel, vigyázzon azokra, s ha értékesíti őket, akkor azt jó áron, átlátható módon tegye. Abban sincs vita, ha ezek a szempontok sérülnek, akkor ezeket ki kell vizsgálni, ez az ügyészség, a nyomozóhatóságok feladata – közölte.

A miniszterelnök Bábolna és Kerteskő kapcsán azt mondta, minden ilyen ügyet alaposan meg kell vizsgálni. Ha az ügyészség ebben talál kivetnivalót, akkor megteszi az ezzel kapcsolatos büntetőfeljelentéseket vagy intézkedéseket – fűzte hozzá. Miniszterelnökként, ha azt tapasztalja, hogy ilyen gyanú van, akkor az általa közvetve vagy közvetlenül felügyelt szervezeteknél minden esetben szokott kezdeményezi belső vizsgálatot, eljárást – hívta fel a figyelmet.


Nem támogatják a vízvagyon privatizációját

A kormány nem támogatja a vízvagyon privatizációját – mondta Bajnai Gordon. A miniszterelnököt Fónagy János fideszes képviselő kérdezte erről. „Kinek áll érdekében, hogy a magyar vízvagyonnal, hasznosításával, kezelésével kapcsolatos kérdéseket lebegtesse? Kinek áll érdekében, hogy a víztulajdonra vonatkozó egyértelmű törvényi szabályozást vállalatszervezési, vagyonkezelési manipulációkkal kijátssza, megkerülje? Ha a kormánynak nem áll érdekében, akkor miért nem állítja le a vízi közművek összevonását, miért nem akadályozza meg a magyar vízhasználati, vízkezelési jogok eladását?” – kérdezte az ellenzéki politikus. Kitért arra: a víz a 21. század legfontosabb stratégiai tényezője. A víz tulajdonlása, hozzáférhetősége nemzeti ügy.

A kormányfő válaszában kiemelte: Magyarországnak nem érdeke, hogy vízvagyonát privatizálják. Ha pedig ez Magyarországnak nem érdeke, akkor a mindenkori magyar kormánynak sem lehet érdeke. A kormány nem támogatja a vízvagyon magánkézbe adását, minden ezzel ellentétes szándékot megakadályoz, minden jogi lehetőséggel – hangsúlyozta a miniszterelnök. Fónagy János szerint nem a tulajdon privatizálása, hanem a kezelési, vagyonkezelési, használati jogok magánkézbe adása forog közszájon. Az ezzel kapcsolatos kormányzati szándékot nem állt módjukban megismerni, a vonatkozó határozatot eddig nem kapta meg, többszöri kérésére sem.

Bajnai Gordon viszontválaszában megerősítette, nem áll szándékukban privatizálni a vízi közmű vagyont, vagy akár vízhasznosítás feletti koncessziós jogokat. Azt kérte, mondják ki közösen a parlamentben: ezek szerint sem az ellenzék, a sem a kormány nem kívánja privatizálni a vízi közmű vagyont, vagy annak kezelési jogait, s ezzel zárják le ezt a régóta húzódó vitát.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.