Bizottsági nem a tubesi radarra

A kormány ellenében egyhangúlag támogatta az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága kedden a Szili Katalin (MSZP) házelnök által indítványozott, a Tubesre tervezett katonai radar felépítésének megakadályozását célzó törvénymódosítást.

MNO
2009. 06. 23. 16:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szili Katalin az országos területrendezési tervről szóló 2003. évi törvényhez nyújtott be módosító javaslatot, amely alapján a kiemelt fontosságú honvédelmi területtel rendelkező települési önkormányzatok kezdeményezhetik a kiemelt területrendezési tervek felülvizsgálatát. Az összesen 19 tagú bizottságból mind a 13 jelen lévő képviselő egyetértett a szocialista politikus indítványával.

A Honvédelmi Minisztérium képviselője az ülésen kifejtette: a kormány elsősorban azért nem támogatja a radar felépítését megakadályozni hivatott elképzelést, mert a magyar honvédség csak abban az esetben tud eleget tenni nemzetközi kötelezettségeinek, ha az ehhez szükséges objektumokat el tudja helyezni. Hozzátette: a törvénymódosítás eljárási szempontból is aggályos, hiszen egy alsóbb szintű, önkormányzati állásfoglalástól teszi függővé a törvényi szintű védelmet élvező katonai területeket.

Szili Katalin májusban levélben fordult a NATO jelenlegi és jövőbeni főtitkáraihoz, amelyben közölte, hogy határozottan ellenzi a tervezett tubesi lokátort. „Felszólítom Szekeres Imre honvédelmi minisztert, hogy a pécsiek akaratával ne helyezkedjen szembe” – írta akkor az Országgyűlés elnöke.

Páva Zsolt, Pécs polgármestere pénteken arról számolt be, hogy a városi önkormányzat a helyi építési szabályzat módosításának korrigálását tervezi annak érdekében, hogy ne épülhessen radar a városhoz közeli Tubes-hegyen. Az Alkotmánybíróság (AB) ezt megelőzően ugyanis – formai okokból – alkotmányellenesnek találta a katonai radar létesítését kizáró pécsi önkormányzati rendeletet.

A Tubes tetején lévő katonai híradó objektum korszerűsítését és a NATO-radar kiépítését első fokon a katonai építésügyi hatóság, majd másodfokon a honvédelmi miniszter engedélyezte. A másodfokú miniszteri határozatot azonban megtámadták a Fővárosi Bíróságon.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.