Daniel Fried kizárólag tájékoztatást ad, semmilyen döntés nem születik a foglyok befogadásának ügyében a csütörtöki tárgyaláson. Az amerikai államtitkár-helyettes a kormány képviselői mellett találkozik a frakcióvezetőkkel, a parlamenti pártok képviselőivel is – mondta el a távirati iroda diplomáciai forrása.
A tervek szerint a magyar fél megvárja az amerikai tájékoztatást. A kormány akkor dönt a foglyok esetleges befogadásáról, ha ebben a kérdésben konszenzus van a parlamenti pártok között. A kérdésben a parlament nemzetbiztonsági, valamint a külügyi bizottsága is állást fog foglalni – tette hozzá.
Az amerikai különmegbízott egy uniós körút részeként látogat Magyarországra, Portugáliából érkezik majd Budapestre – tudta meg a távirati iroda. A külügyi szóvivő egy hónapja arról beszélt, hogy Magyarország esetében változatlanul egy-két ember befogadásáról lehet szó. Az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője ezt megelőzően arról tájékoztatott, hogy a döntés után még ez év végéig megérkezhetnek az egykori foglyok.
Barack Obama amerikai elnök január 22-én rendelte el a guantánamói katonai börtön egy éven belüli bezárását. A foglyok befogadásáról néhány héttel később számos európai országgal, így Magyarországgal is tárgyalásokat kezdett az Egyesült Államok. Guantánamón jelenleg mintegy 250 embert tartanak elzárva a világtól, akik döntően arab országok állampolgárai. Sokuk már évek óta az amerikai börtöntábor lakója, néhányukat olyan módszerekkel vallatták, amelyek jogvédő csoportok szerint kínzásnak minősülnek.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.