Gusztos Péter: Szembe kell nézni saját sorsunkkal

Az SZDSZ-nek markáns politikai fordulatra, az új elnök erejét biztosító belső kiegyezésre és szervezeti megújulásra van szüksége – írta hétfői blogbejegyzésében Gusztos Péter; a frakcióvezető-helyettes egyúttal kijelentette, hogy nem vállalná az elnöki posztot. • Kóka csak hallgatott, 4 szavazattal mégis frakcióvezető maradt + Képek• Július 4-én választanak új elnököt a bukott liberálisok + Videó• Fodor állítólag már nem elnök, júliusban jöhet az újabb csörte

MNO
2009. 06. 15. 7:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gusztos Péter írásában kijelentette, hogy az SZDSZ elvesztette a kapcsolatát a liberális szavazókkal. „Ez így nem mehet tovább, erre nincs szükségünk – ezt üzenték (...) az otthon maradó vagy más pártot választó korábbi SZDSZ-es szavazók, akik persze ettől még liberális választók maradtak. Épp csak képviselet nélkül” – írta a képviselő. Hozzátette: továbbra sincs másik liberális párt, ezért a Szabad Demokraták Szövetségéből kell és lehet új liberális pártot csinálni. Úgy látja, ehhez újra kell fogalmazni a párt politikai stratégiáját, és az alapoktól kell újraépíteni szervezetét, erre pedig nem lesz képes egy ember, egyedül. Gusztos Péter szerint a liberális párt kormányhoz való viszonyának nem lehet egyedüli meghatározója az a cél, hogy Orbán Viktor néhány hónappal később kezdjen kormányozni. A politikus leszögezte, hogy markáns politikai fordulatra van szükség. Mint írta, ésszerű határidőn belül le kell zárni a parlamenti ciklust. A hátralévő időben csak és kizárólag a válságkezelő intézkedések támogatására szabad szorítkozniuk a parlamentben, meg kell állítani „a sodródást és szembe kell nézni saját sorsunkkal” – írta a frakcióvezető-helyettes. Kitért arra is, hogy nem hisz azokban a párton belül felmerülő elképzelésekben, amelyek egy szövetségi politikában látják a kivezető utat.

A július 4-i elnökválasztással kapcsolatban azt írta, hogy ő a szeptemberi tisztújítás mellett érvelt, mert először azt kellett volna tisztázni, mi legyen az a politika, amiben egyet tudnak érteni. A képviselő szerint tárgyszerű, racionális elemző vitára van szükségük. Hangot adott annak a véleményének, hogy a feltáró-elemző-értékelő vita nélkül az új vezetőség és a párt is „gyors halálra lenne ítélve”. A markáns politikai fordulat nem antiliberális fordulatot jelent – szögezte le Gusztos Péter. Meg kell erősíteniük elkötelezettségüket mindazon alapelvek mellett, amelyek nélkül a liberalizmus nem létezik, és az eddigieknél átgondoltabban, talán szerényebben, egyúttal állhatatosabban kell őket képviselniük – írta.

A politikus szerint az új elnök erejét biztosító belső kiegyezésre van szükség az SZDSZ-ben. Nehéz, nagy kockázattal járó feladatra vállalkozik, aki a párt elnöke lesz, és nagyon kevés ideje lesz rá. Sokak szerint lehetetlen a feladat, de „az biztos, hogy már megpróbálni is csak bivalyerős felhatalmazással, szilárd belső támogatással, egységes párt élén érdemes” – fogalmazott Gusztos Péter. Szerinte az új elnöknek lehetőséget kell adni arra, hogy ő jelölje a parlamenti képviselőcsoport vezetőit, és néhány cserét hajtson végre a frakcióban – lehetőséget adva ezzel új, kevésbé ismert politikusoknak –, a jelöltállításban és a választókerületi elnöki rendszerre átállásban pedig vétójogot kell kapnia. Gusztos Péter a blogbejegyzésben közölte azt is, hogy – „megköszönve minden biztatást, támogatást” – nem indul az elnökválasztáson, de „minden erejével” segíteni fogja az új elnököt.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.