A kormány az önkormányzatok törvényességi felügyeletével kapcsolatban kész minden olyan megoldást támogatni, amely nem jár a költségek, a hivatali létszám, a vezetői arányok jelentős növekedésével – mondta Jauernik István, az Önkormányzati Minisztérium (ÖM) államtitkára hétfőn az Országgyűlésben kérdésre válaszolva.
A kormány elkötelezett a törvényességi ellenőrzés helyreállításában, kész támogatni minden kompromisszumos megoldást, beleértve a fővárosi, a megyei illetékességre vonatkozó törvényességi ellenőrzést is – közölte a politikus. Emlékeztetett arra, hogy az üggyel kapcsolatban az Alkotmánybíróság az Országgyűlés alkotmánysértő mulasztását állapította meg, így a problémát a kormány csak a parlament kétharmados döntése után tudja megoldani.
Jauernik István kitért arra, hogy a kormány korábban is több kompromisszumos javaslatot tett, „több kedvezményt kínált az ellenzéki pártoknak”. Az államtitkár ezt Fetser János (MSZP) kérdésére válaszolva mondta, aki azt vetette fel, hogy választókerületében több képviselő-testület is törvénytelen döntést hozott. Mint mondta, a Legfelsőbb Bíróság egyik döntésével kimondta: addig nem lehet ezen döntéseket vizsgálni, amíg a regionális közigazgatási hivatal nem kapja meg a helyi önkormányzatok feletti törvényességi ellenőrzés jogát.
Korábban az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta, hogy a kormány előbb feles törvényben, később pedig kormányrendeletben alakította át a hivatalokat. Így jelenleg nincs olyan működő szervezet, amely az önkormányzatok törvényességét felügyelné. Május végi sajtóhírek szerint kizárólag a megyei közigazgatási hivatalok 2007 előtti szervezetének visszaállítását támogatja a Fidesz és a KDNP. A kormány csak a helyhatóságok törvényességi ellenőrzését végző egységeket helyezné megyei szintre.
(MTI)