Orbán: Nem egy magányos Charles Bronson voltam + Videó

Húsz évvel ezelőtt június 16-án Orbán Viktor még nem tudta, milyen felszabadító erejű, mély hatást gyakorolt a Hősök terén, Nagy Imre újratemetésén elmondott beszéde. A Fidesz elnöke az egyik kereskedelmi televízió műsorának hétfői felvételén emlékezett vissza a húsz éve történtekre.

MNO
2009. 06. 15. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Akárkivel beszélgetek az elmúlt 20-21 évről, egy dologban mindenki hasonlít: arra, hogy hol volt, amikor én ezt a beszédet elmondtam, emlékszik, és a nagy pillanatoknak tulajdonképpen ez az ismérve” – mondta Orbán Viktor az 1989. június 16-án a fővárosi Hősök terén elmondott beszédével kapcsolatban a Story TV-nek. Arra a kérdésre, egyeztette-e valakivel a beszédet, kifejtette: volt egy elnökségi ülésük, ahol megbeszélték, minek kell benne lennie; ott Orbán Viktor teljes támogatást kapott. Mint fogalmazott, „nem egy magányos Charles Bronson voltam ott (...), a Műcsarnok előtt, hanem ott volt mögöttem nagyon sok ember”. A beszéd megírásával összefüggésben felidézte: nem egyszerű dolog ötperces beszédet írni – ennyi időkeretet kaptak ugyanis –, és nem is sikerült, hiszen amikor leültek Kövér Lászlóval, hogy összerakják a beszédet, hétperces lett. Ezután jelentkeztek be nála a „beszédbegyűjtők” – folytatta a visszaemlékezést –, akik kérték a szöveget, de nem adta át nekik.

Végül másfél nap alatt mégis írt egy új, ötperces beszédet (a beszéd teljes szövegét itt olvashatja!), és ezt mondta el június 16-án a Hősök terén. Akkor még nem tudta, hogy milyen felszabadító erejű, mély hatást gyakorolt – mondta. Abban a pillanatban nem lehetett tudni azt sem, hogy a dolgok merre fognak eldőlni – emelte ki, majd az akkori esetleges következményekkel kapcsolatban hozzátette: „Egy dolgot tudtam biztosan, hogy ha börtön lesz a vége, nem egyedül fogok menni”. Hangsúlyozta: a diktatúrákban ott kell, hogy legyen az a végső hit, mely szerint nem lehet, hogy a diktatúra az emberi együttélés bármely területén jobb teljesítményre legyen képes, mint a demokrácia.

Nem lehet például az, hogy a Kádár-rendszer több munkahelyet, magasabb foglalkoztatottságot tudott teremteni, mint a demokrácia. Ha így érzik az emberek, akkor rosszul működtetik a demokráciát azok, akiknek ez a dolguk – mondta a Fidesz elnöke. Véleménye szerint 2002 után bicsaklott meg a rendszerváltás, és azóta ereszkedett az országra „ez a késő őszi hangulatot idéző köd és pára”.

Nézze meg Orbán Viktor húsz évvel ezelőtti beszédét!

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.