Orbán: Nem egy magányos Charles Bronson voltam + Videó

Húsz évvel ezelőtt június 16-án Orbán Viktor még nem tudta, milyen felszabadító erejű, mély hatást gyakorolt a Hősök terén, Nagy Imre újratemetésén elmondott beszéde. A Fidesz elnöke az egyik kereskedelmi televízió műsorának hétfői felvételén emlékezett vissza a húsz éve történtekre.

MNO
2009. 06. 15. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Akárkivel beszélgetek az elmúlt 20-21 évről, egy dologban mindenki hasonlít: arra, hogy hol volt, amikor én ezt a beszédet elmondtam, emlékszik, és a nagy pillanatoknak tulajdonképpen ez az ismérve” – mondta Orbán Viktor az 1989. június 16-án a fővárosi Hősök terén elmondott beszédével kapcsolatban a Story TV-nek. Arra a kérdésre, egyeztette-e valakivel a beszédet, kifejtette: volt egy elnökségi ülésük, ahol megbeszélték, minek kell benne lennie; ott Orbán Viktor teljes támogatást kapott. Mint fogalmazott, „nem egy magányos Charles Bronson voltam ott (...), a Műcsarnok előtt, hanem ott volt mögöttem nagyon sok ember”. A beszéd megírásával összefüggésben felidézte: nem egyszerű dolog ötperces beszédet írni – ennyi időkeretet kaptak ugyanis –, és nem is sikerült, hiszen amikor leültek Kövér Lászlóval, hogy összerakják a beszédet, hétperces lett. Ezután jelentkeztek be nála a „beszédbegyűjtők” – folytatta a visszaemlékezést –, akik kérték a szöveget, de nem adta át nekik.

Végül másfél nap alatt mégis írt egy új, ötperces beszédet (a beszéd teljes szövegét itt olvashatja!), és ezt mondta el június 16-án a Hősök terén. Akkor még nem tudta, hogy milyen felszabadító erejű, mély hatást gyakorolt – mondta. Abban a pillanatban nem lehetett tudni azt sem, hogy a dolgok merre fognak eldőlni – emelte ki, majd az akkori esetleges következményekkel kapcsolatban hozzátette: „Egy dolgot tudtam biztosan, hogy ha börtön lesz a vége, nem egyedül fogok menni”. Hangsúlyozta: a diktatúrákban ott kell, hogy legyen az a végső hit, mely szerint nem lehet, hogy a diktatúra az emberi együttélés bármely területén jobb teljesítményre legyen képes, mint a demokrácia.

Nem lehet például az, hogy a Kádár-rendszer több munkahelyet, magasabb foglalkoztatottságot tudott teremteni, mint a demokrácia. Ha így érzik az emberek, akkor rosszul működtetik a demokráciát azok, akiknek ez a dolguk – mondta a Fidesz elnöke. Véleménye szerint 2002 után bicsaklott meg a rendszerváltás, és azóta ereszkedett az országra „ez a késő őszi hangulatot idéző köd és pára”.

Nézze meg Orbán Viktor húsz évvel ezelőtti beszédét!

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.