Répássy Róbert szerint a házbizottság ülésén a szocialisták azt javasolták, hogy a Legfelsőbb Bíróság elnökét a házszabálytól való eltéréssel, nyílt – gombnyomásos – szavazással válasszák meg a képviselők a titkos szavazás helyett, azonban ezt a többi frakció – a Fidesz, a KDNP és az SZDSZ – elutasította. A fideszes politikus szerint az MSZP a kezdeményezést azzal indokolta, hogy már úgyis ismert minden párt Baka Andrással kapcsolatos álláspontja, ezért lehet nyílt szavazást is tartani. Répássy Róbert szerint ugyanakkor erre nincs lehetőség, mert a házszabálytól való eltérést eljárási, felszólalási, tárgyalási kérdésekben lehet ugyan alkalmazni, de ilyen, garanciális kérdésekben nem. Hangsúlyozta: a titkos szavazás ebben az esetben egy garanciális, a főbíró pártatlanságát biztosító szabály, amelynek az az értelme, hogy egy kétharmaddal megválasztott, független tisztségnél ne lehessen utólag a politikai támogatottságot mérlegelni.
A Fidesz frakcióvezetője jelezte: a Fidesz és a KDNP, ahogyan eddig is, most is támogatja majd a köztársasági elnök jelöltjét. Szerinte ezzel a „színjátékkal” a szocialisták csak azt akarták bizonyítani, hogy teljes mellszélességgel Baka András mellett állnak, holott szerinte – csakúgy, ahogyan egy évvel ezelőtt sem támogatták – most sem fogják a jelöltet megszavazni. Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője ugyanakkor még a házbizottság ülése előtt bejelentette, hogy az MSZP-frakció támogatja Baka András megválasztását a Legfelsőbb Bíróság elnökének. Közölte: a szavazás alól egy frakciótag sem kért felmentést, azaz a képviselőcsoport egyhangúlag fogja támogatni Sólyom László jelöltjét.
A távirati iroda azon kérdésére, miért változott meg egy évvel ezelőtti álláspontjuk, Mesterházy Attila az indokok közé sorolta az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) támogatását, illetve azt, hogy a frakció alkotmányügyi munkacsoportja szerint a jelölt által képviselt szakmai program egybeesik az MSZP törekvéseivel, és a magyar igazságszolgáltatás érdekeit szolgálja. Sólyom László köztársasági elnök először 2008 májusában jelölte a posztra Baka Andrást, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bíráját, aki azonban akkor a parlamentben, a titkos szavazáson nem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados többséget. Akkor az MSZP, az SZDSZ és az MDF már a szavazás előtt jelezte, hogy nem támogatja a megválasztását. Az MSZP döntését akkor azzal indokolta, hogy a jelöltnek nincs magyarországi bírói gyakorlata.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.