Uzsorakölcsönre szorulhatnak a viharkárosultak

Uzsorakölcsönre szorulhat a hó eleji jégeső által sújtott szabolcsiak egy része. Állami támogatás jár ugyan a viharban megrongálódott házak lakhatóvá tételére, de a tulajdonosoknak 20, illetve 40 százalékos önerőt kell hozzá előteremteniük. Sok gazdának nincs megtakarítása, újabb hitelt pedig meglévő devizakölcsönük miatt nem kapnak.

MNO
2009. 06. 21. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A június 15-én kihirdetett kormányhatározat szerint az állam a viharban megrongálódott ingatlanok lakhatóvá tételében segít. A kárenyhítést az önkormányzatok igénylik, a pénz elosztásának részletszabályait a helyhatóságok a helyi szociális rendeletben rögzítik. A rászorultsági elv érvényesítése kormányzati követelmény.

Czomba Sándor, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője szerint a települési önkormányzatoknak nincs megfelelő apparátusuk a nagyszámú kárigény felmérésére, ellenőrzésére. „Képtelenség a kár felmérésétől kezdve egészen az elszámolásig mindent az önkormányzat nyakába tenni, ez így nem fog működni, főleg ott nem, ahol ilyen nagyarányú károk keletkeztek” – fogalmazott.

Fő szabály szerint az állami támogatásból csak a tűzfal, a kémény vagy a tetőszerkezet helyreállításához szükséges anyagok vásárolhatók meg. A javítást az ingatlan tulajdonosa csak maga végezheti vagy végeztetheti el. A munkadíj kizárólag akkor fizethető ki a kormányzati forrásból, ha a helyreállítás szakembert igényel, esetleg a tulajdonos túl öreg vagy beteg ahhoz, hogy maga végezze el a munkát.

Az önkormányzat az anyagköltség vagy a munkadíj 80 százalékát térítheti meg azoknak, akiknek volt biztosításuk. Akiknek nem volt, azoknál az arány 60 százalék. A 20 vagy 40 százalékos önerő előteremtése gondot jelenthet, ha az ingatlan tulajdonosát a bank hitelképtelennek minősíti.

Megvan a veszélye annak, hogy az érintett tulajdonosok uzsorástól kényszerülnek felvenni az önerőhöz szükséges pénzt. Lipők Sándor Kemese polgármestere elmondta, nem tudják, hogyan lehetne rendezni a problémát, az ingatlantulajdonosok is tanácstalanok. Az önkormányzatnak sincs forrása, amelyből fedezhetnék a költségeket, és a kormány sem adja oda az összeget.

A kormány a kárenyhítés feltételül szabta a biztosítás megkötését. A tulajdonosok egy része – elmondásuk szerint – pénz hiányában nem kötött eddig biztosítást.

„Fontos, hogy biztosítást tudjon kötni minél több ember. Biztos van olyan élethelyzet, ahol ez az évi pár ezer forint is súlyos anyagi terhet jelent” – fogalmazott Varga Zoltán. Az önkormányzati miniszter hozzátette: „az önkormányzat tudja ezeket az élethelyzeteket átgondolni, és van meg az a lehetősége, hogy az egyes emberrel szemben bizonyos segélyezésekről döntsön, bizonyos forrásokat tudjon adni. Az állam nem tud ilyen szerepet felvállalni, hiszen messze van ezektől a folyamatoktól, nem tudja eldönteni.”

Az állami hozzájárulás fedezete az az 1,4 milliárd forint, amelyet a működésképtelen önkormányzatok egyéb támogatására különített el a kormány a költségvetésben.

(hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.