Elhunyt Cserny József

Elhunyt Cserny József Munkácsy- és Kossuth-díjas formatervező iparművész, művészetszervező és tanár, a Magyar Művészeti Akadémia tagja.

MNO
2009. 07. 10. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 70 éves művész türelemmel viselt súlyos betegségben szenvedett; Cserny Józsefet pénteken Budapesten érte a halál. „Munkássága, életműve a magyar szellemi élet, a magyar design kimagasló teljesítménye. Temetéséről később intézkednek” – olvasható a Magyar Művészeti Akadémia közleményében.

Felidézik, hogy Cserny József Diósgyőrben született 1939. augusztus 4-én; 1962-ben diplomázott az Iparművészeti Főiskolán mint az egyik legelső ipari formatervező. Kaesz Gyula, Borsos Miklós és Dózsa-Farkas András tanítványa volt.

Cserny József 1962-től önálló tervező volt, közúti járműveket, kemping- és ipari lakókocsikat, különféle speciális szállítóeszközöket, elektromos kisjárműveket – például golf-, rokkant- és bevásárlókocsit –, üvegszál erősítésű poliészter karosszériákat, építőelemeket és többféle rendeltetésű műanyag sport- és szabadidőhajókat tervezett.

A Zsennyei Műhely megalapítója, ahol 1978-tól évente rendezik meg a gyakorló tervezőművészek nemzetközi fórumát. 1986 és 1990 között a Magyar Képző- és Iparművészeti Szövetség Szimpóziumok és Alkotótelepek Tanácsának elnöke volt, 1993-tól a Symposion Társaság elnöke, 1994-től a Magyar Művészeti Akadémia tagja, 1995-től a Soproni Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézete tanácsának elnöke, 1996–1998-ig a LÉPÉS A JÖVŐBE designpályázat zsűrielnöke volt. 1997-től a Moholy-Nagy László ösztöndíjbizottság tagjaként, 1997-től a Soproni Egyetem tiszteletbeli doktoraként, 2001-től a Magyar Képzőművészeti Egyetem Habilitációs Bizottságának tagjaként is dolgozott.

Cserny József munkásságát formatervezési nívódíjjal (1981), művészetszervezői nívódíjjal (1985), Munkácsy Mihály-díjjal (1985), Érdemes Művész-címmel (1989), Dózsa-Farkas András-díjjal (1989), Kossuth-díjjal (1993), Simsay-díjjal (2005), Csonka János-díjjal (2005) ismerték el.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.