Az intézet elemzésében a 100 napos Bajnai-kabinet saját, egyéves cselekvési tervének időarányos teljesülését vizsgálták az annak négy fejezetében foglalt 135 ígéret alapján. A kormányprogramba foglalt 135 konkrét ígéret teljesítéséért egyenként 2 pontot, az őszi törvényalkotási programban való szerepeltetéséért pedig 1-1 pontot adtak. Amennyiben egy adott kérdés egyáltalán nem került napirendre, és az őszi tervek között sem szerepel, a témában 0 pontot kapott a kabinet. (Szintén értékelhetetlennek minősítették azon ígéretek teljesülését, melyekről nem áll rendelkezésre nyilvános adat.)
A kabinet tevékenységére kezdetektől rányomta bélyegét az átmeneti jelleg. Bár a kormány számos új jogszabályt és törvénymódosítást könyvelhetett el sikereként, ezek többségét politikai és szakmai vita övezi, hatásuk pedig legkorábban 2010-ben jelentkezhet – áll az elemzésben.
Az előre hozott választás esélye az elmúlt 100 napban csökkent, de nem a kormány tevékenységének eredményeként, hanem a kabinetet támogató pártok gyenge EP-választási eredménye miatt. Bajnai Gordon elődjénél nyíltabb válságkommunikációt folytatott, de még nem olyan népszerűtlen, mint Gyurcsány. Az MSZP támogatottsága időközben egy számjegyűre csökkent – szerepel a kutatásban.
Bár a kabinet az aktív törvényalkotás folytatását ígéri, az őszi ülésszak 34 pontos programjában csak 9 válságkezeléshez kapcsolódó intézkedés szerepel. Valószínűsíthető, hogy hivatali idejének első 100 napja a Bajnai-kormány legaktívabb periódusa volt, ez különösen szükségessé teszi eredményeinek mérlegét – zárul a Nézőpont Intézet elemzése.
(MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.