A jelöltek csütörtökön egy Siófokon rendezett közös vitaesten vázolták fel elképzeléseiket. A zenetörténész és közgazdasági végzettséggel rendelkező Retkes Attila szerint szavahihetővé, gyakorlatiassá és szerethetővé kell tenni az SZDSZ-t. A jelölt egy vidékről újjáépülő pártot szeretne, amelyet nem a budapesti elefántcsonttoronyból irányítanak.
Weinek Leonárd agrárközgazdász- és jogász végzettségű zuglói polgármester álláspontja szerint csak gyökeres változásnak van értelme, a pártnak jövőben az emberek valós problémájával kell foglalkozni, nem elvont politikával.
Badacsonyi Szabolcs gyermekorvos, kórházigazgató szerint az SZDSZ előtt két út áll: az egyik szerint a párt olyan állapotba került, hogy már nem gyógyítható, a másik lehetőség – amit ő is javasol – hogy az SZDSZ bázisára építve szervezzenek egy olyan új pártot, amelyik sikeres és hiteles lehet, megnyerve a választók elvesztett bizalmát.
A küldöttgyűlés az elnök mellett a 12 tagú ügyvivő testület összetételéről is dönthet. Fodor Gábor pénteken bejelentette, hogy az őszi ülésszak kezdetétől parlamenti mandátumáról is lemond. Döntését indokolva közölte: nem kíván egy olyan frakcióban dolgozni, ahol a frakcióvezető azon munkálkodik, hogyan lehet a pártot szétverni, és olyan helyzetbe hozni, ahol az SZDSZ a „teljes reménytelenség útjára tévedhet”.
A leköszönő pártvezér kijelentette, minden tisztelete a szabad demokraták három elnökjelöltjéé, és a lemondásról szóló döntést azért hozta meg, hogy a következő elnöknek meglegyen a lehetősége, hogy ő döntsön a megüresedő mandátumról. „Ne kerüljön olyan helyzetbe, amilyenbe én kerültem, hogy a parlamenti frakció gyakorlatilag ellehetetleníti azt a politikát, amit én elnökként szerettem volna végigvinni” – mondta Fodor Gábor.
Kitért arra is, hogy felháborodva nézi azt a folyamatot, amely az elmúlt hetekben kibontakozott a párton belül. Fodor Gábor szerint Kóka János „frakcióvezető és köre” próbálja mindenféle obstrukciókkal megakadályozni azt, hogy az SZDSZ különböző testületei, így az országos tanácsa és a küldöttgyűlés határozatképes legyen. Ezzel arra utalt, hogy a héten több szabad demokrata politikus és a párt jószolgálati és etikai bizottsága is arra az álláspontra jutott, hogy szabálytalanul hívták össze a küldöttgyűlést, és megsértették a párt alapszabályát, amikor nem választottak új küldötteket.
A testület szerint az így összehívott küldöttgyűlésen hozott döntések és határozatok is szabálytalanok lesznek, és ha bármely tag, vagy esetleg az ügyészség megtámadja a tisztújítási határozatot bíróság előtt, abban az esetben a bíróság a szabálytalanság megállapítása mellett azt megsemmisítheti. Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője szerint jobb lett volna, ha Fodor Gábor tavaly szeptemberben mond le, ha ez így történt volna, akkor talán a pártnak még ma is volna esélye. „Akkor kellett volna lemondani, amikor Fodor Gábor szakértői kormány létrehozása ürügyén vissza akarta vinni az SZDSZ-t a koalícióba” – jelentette ki Kóka János korábbi pártelnök. Szerinte elég lett volna, ha a távozó elnök annyit mond: lemondok, mert elnökségem alatt tönkrement az SZDSZ. Kóka János kijelentette azt is, hogy maga viszont nem mond le a frakcióvezetői posztról, amíg az országgyűlési képviselőcsoport többsége támogatja, illetve amíg van esély a sikeres válságkezelésre és az adócsökkentésre.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.