A kitelepítettek emlékművének felállítását szorgalmazza Lezsák

A kitelepítések megkezdésének 60. évfordulóján, jövőre fel kell állítani az 1950-es évek kitelepítettjeinek emlékművét – jelentette ki Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke szombaton a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszafüred-Kócsújfaluban. Erre annál is inkább lehetőség nyílhat, mert „felerősödött a remény, hogy a népben, nemzetben gondolkodó cselekvő politikai erőtér képes lesz az igazságtételre” – közölte Lezsák.

MNO
2009. 08. 15. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyanis a történelmi múltat ápolni, gondozni kell, mert nemzeti ügy, hogy méltó emléket állítsunk a hortobágyi gulágnak – hangsúlyozta a parlamenti alelnök, aki a Nemzeti Fórum elnöke is egyben. Lezsák szerint a helyi közösségek ma emberfeletti erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a hiteles emlékek megmaradjanak. Rendkívüli teljesítmény ez az erőfeszítés, „mert mindez olyan kormányzati időszakban történik, amikor a múltat végképp el akarják törölni” – szögezte le.

A továbbiakban az 59 évvel ezelőtt történteket felidézve elmondta: 1950. június 23-án kezdte meg a kommunista rezsim a deportálásokat. Elsősorban a nyugati és a jugoszláv határszélről, illetve a nagyobb városokból, 451 településről deportálták az embereket a Hortobágyon felállított 12 táborba rabszolgamunkára. Összesen 7282 embert hurcoltak el vádemelés, tárgyalás és ítélet nélkül, akik közül 300-an a táborokban belehaltak a nélkülözésekbe. Ugyanakkor a többiek sem kapták vissza vagyonukat, amelyet a rendszer képviselői vettek használatba. Sőt egészen 1989-ig figyelték az egykori kitelepítetteket, végigkísérte életüket a kitelepítés bélyege a rendőrségi nyilvántartásokban és a munkahelyi kartonokon. A táborokat végül Sztálin halála után Nagy Imre miniszterelnök számolta fel – mondta a politikus.

Mindennek kapcsán arról is szólt, hogy a kommunista, szocialista diktatúrák világszerte 100 millió embert gyilkoltak meg. A gulághoz vagy a tarkólövéshez elegendő volt, ha valakit származása, neveltetése vagy iskolázottsága alapján megbízhatatlannak ítéltek. Ezért is szükséges, hogy a hortobágyi gulág a megfelelő helyen szerepeljen a nemzet történetében – figyelmeztetett. Ennek kapcsán felelevenítette, hogy 1993-ban maga helyezte el Kócsújfaluban az Emlékezés kápolnájának alapkövét, ám annak felépítésére máig nem nyílt lehetőség. Egyben kifejezte reményét, hogy a jövőben a történelmi emlékezet újraélesztésével együtt a kápolna is megvalósulhat.

A mintegy 100 egykori kitelepített, illetve leszármazottaik részvételével megtartott találkozón Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke tartott istentiszteletet. Ugyanakkor szabadon bocsátottak 2524 galambot annak a 2524 családnak az emlékére, akik 1953-ban megszabadultak a hortobágyi gulágról.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.