Almássy: Azért hoznak létre tanácsot, hogy ne kelljen dolgozni

A Kutatási és Tudománypolitikai Tanács nem helyettesíti a megszüntetett kutatás-fejlesztési (k+f) minisztériumot, és a kormányzati nemtörődömséget a tudománypolitika területén. A kutatás-fejlesztésnek végre valódi gazdára kell lelnie a kormányzati struktúrában – írja szerdai közleményében Almássy Kornél.

MNO
2009. 08. 05. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga István miniszter szerint a szeptember elején létrejövő tanácsnak kell felváltania a megszűnt k+f minisztériumot. Almássy Kornél szerint mindez a jól ismert mondást idézi: „Ha nem akarsz valamivel törődni, hozz létre egy bizottságot.” Az országgyűlési képviselő úgy véli: az új tanács felállítása pusztán látszatintézkedés, amellyel a kormányzat kozmetikázni kívánja tudománypolitikájának kudarcát. Ugyanolyan látszat, mint a Gyurcsány–Bajnai-kormányok többi, a kutatás-fejlesztés területén végrehajtott intézkedése – tette hozzá a kommünikében. Az oktatási és tudományos bizottság tagja úgy látja, az elmúlt években a szektort az jellemzi, hogy csökkennek a hazai kutatási támogatások. Hozzáteszi, hogy az innovációs alap kormányzati hozzájárulása csökkent, az uniós pályázati pénzeket pedig lehetetlenül lassan fizetik ki. „Ami a legfájóbb, hogy a kormányzat hibái folytán az Európai Neutronkutató Központ (ESS) nem Magyarországon épül fel” – áll Almássy közleményében.

A Kutatási és Tudománypolitikai Tanács mint alkalmanként összeülő reprezentatív testület közvetítő lehet a kutatóintézetek, a Magyar Tudományos Akadémia, az egyetemi szféra és a kormányzat között, azonban nem helyettesíti a hosszú távú stratégiát, a napi politikai érdekérvényesítést, azt, hogy nincs a területnek kormányzati felelőse.

A kutatás-fejlesztés Magyarország egyik sikerágazata lehetne, komoly kitörési lehetőség a magyar gazdaság számára. „Ehhez azonban nem reprezentatív testületek létrehozására van szükség, hanem arra, hogy a terület kormányzati támogatásai végre jelentősen meghaladják a GDP egy százalékát, és végre a kormány – ha már tehetetlensége és alkalmatlansága folytán az ESS projektet nem sikerült Magyarországra hozni – komolyan lépjen az egyik legfontosabb európai kutatási projekt, az úgynevezett nagylézer (ELI) hazai, pécsi vagy szegedi megvalósulása érdekében” – írta közleményében Almássy Kornél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.