Almássy: Azért hoznak létre tanácsot, hogy ne kelljen dolgozni

A Kutatási és Tudománypolitikai Tanács nem helyettesíti a megszüntetett kutatás-fejlesztési (k+f) minisztériumot, és a kormányzati nemtörődömséget a tudománypolitika területén. A kutatás-fejlesztésnek végre valódi gazdára kell lelnie a kormányzati struktúrában – írja szerdai közleményében Almássy Kornél.

MNO
2009. 08. 05. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga István miniszter szerint a szeptember elején létrejövő tanácsnak kell felváltania a megszűnt k+f minisztériumot. Almássy Kornél szerint mindez a jól ismert mondást idézi: „Ha nem akarsz valamivel törődni, hozz létre egy bizottságot.” Az országgyűlési képviselő úgy véli: az új tanács felállítása pusztán látszatintézkedés, amellyel a kormányzat kozmetikázni kívánja tudománypolitikájának kudarcát. Ugyanolyan látszat, mint a Gyurcsány–Bajnai-kormányok többi, a kutatás-fejlesztés területén végrehajtott intézkedése – tette hozzá a kommünikében. Az oktatási és tudományos bizottság tagja úgy látja, az elmúlt években a szektort az jellemzi, hogy csökkennek a hazai kutatási támogatások. Hozzáteszi, hogy az innovációs alap kormányzati hozzájárulása csökkent, az uniós pályázati pénzeket pedig lehetetlenül lassan fizetik ki. „Ami a legfájóbb, hogy a kormányzat hibái folytán az Európai Neutronkutató Központ (ESS) nem Magyarországon épül fel” – áll Almássy közleményében.

A Kutatási és Tudománypolitikai Tanács mint alkalmanként összeülő reprezentatív testület közvetítő lehet a kutatóintézetek, a Magyar Tudományos Akadémia, az egyetemi szféra és a kormányzat között, azonban nem helyettesíti a hosszú távú stratégiát, a napi politikai érdekérvényesítést, azt, hogy nincs a területnek kormányzati felelőse.

A kutatás-fejlesztés Magyarország egyik sikerágazata lehetne, komoly kitörési lehetőség a magyar gazdaság számára. „Ehhez azonban nem reprezentatív testületek létrehozására van szükség, hanem arra, hogy a terület kormányzati támogatásai végre jelentősen meghaladják a GDP egy százalékát, és végre a kormány – ha már tehetetlensége és alkalmatlansága folytán az ESS projektet nem sikerült Magyarországra hozni – komolyan lépjen az egyik legfontosabb európai kutatási projekt, az úgynevezett nagylézer (ELI) hazai, pécsi vagy szegedi megvalósulása érdekében” – írta közleményében Almássy Kornél.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.