A bizottsági ülés Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter kezdeményezésére lett zárt, mivel a miniszter az ülés előtt írásban jelezte: a beszámolóban szolgálati titok hangzik el. Lázár János az ülés után azt mondta: véleményük szerint az elhangzottaknak csak töredéke volt szolgálati titok, ezért ha a Fidesz megkapja az állampolgárok támogatását, és kormányra kerül, mindent megtesz annak érdekében, hogy az ülés anyaga – a szolgálati titok kivételével – nyilvánossá váljon. Hozzátette: sokkal megnyugtatóbb lett volna, ha az információk egy jó része a sajtó és a közvélemény előtt hangzik el, mert ez hozzájárult volna egyesek megnyugtatásához, a biztonságérzet erősítéséhez. Közölte: a beszámoló alapján úgy véli, a rendőrség minden erővel azon van, hogy megtalálja a tetteseket.
A bizottság elnöke szerint bár a rendőrség a jelenlegi lehetőségeihez képest mindent megtesz az elkövetők felderítése érdekében, számára „aggasztó” a kormány hozzáállása a rendőrséghez. A miniszter pedig nem alkalmas arra, hogy felügyelje ezt a területet – mondta. Véleménye szerint a bűncselekmény-sorozat rámutat arra, hogy erős kormányra és nagyon erős rendőrségre van szükség, miközben Magyarország jelenlegi kormánya gyenge, nem képes a közrendet, a közbiztonságot garantálni, a rendőrség pedig megerősítésre szorul. Ebben a helyzetben – bármi legyen is a rendőrség helyzetéről a pártok álláspontja – az a leghelyesebb, ha a rendőrség megkap minden szükséges támogatást a munkája elvégzéséhez – szögezte le. Hangsúlyozta: a Fidesz szerint a közrend, a közbiztonság meggyengülése – amelynek jele a bűncselekmény-sorozat és a veszprémi gyilkosság is – azért következett be, mert „a végletekig legyengítették a rendőrséget”.
A kormány képtelen a rendőrség működési feltételeit biztosítani, és miközben „a miniszter dicsekedve arról számol be, hogy hat rendőrt vonnak be az ügy nyomozásába, elfeledkezik arról, hogy a rendőri életpálya kilátástalansága miatt milyen sokan hagyták el a testületet” – mondta Lázár János. „Nekünk az az álláspontunk és meggyőződésünk, hogy Draskovics miniszter úr személye (...) világosan bizonyítja, hogy a kormányzat képtelen ezt a területet felügyelni.” Azért kell a parlamenti pártoknak a rendőrség mellé állniuk, mert „nem hiteles a miniszter segítségkérő szava azok után, hogy bizonyítékhamisítási ügybe keveredett” – fogalmazott. Arra a kérdésre, hogy újra benyújtják-e a rendőrség költségvetési támogatásáról szóló javaslatukat, a politikus igennel felelt. Mint mondta, szeptemberben, a költségvetés benyújtásakor ki fog derülni, mit gondol a kormány a rendőrség megerősítéséről.
A rendőrség biztonsági hálója nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket
Kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: az a közbiztonsági háló, amelyet fél éve alakított ki a rendőrség, nem hozta meg az eredményét, hiszen a kormányzat nem volt képes megvédeni a magyar választópolgárokat, függetlenül attól, hogy cigányok-e vagy sem. Szavai szerint „eső után köpönyeg”, hogy megerősítik a rendőri jelenlétet az ország egyes pontjain, mivel a rendőrségnek Magyarországon a nap 24 órájában kellene garantálnia, hogy ne történjen ilyen bűncselekmény. A zárt ülés után Lázár János arra a kérdésre, hogy a külföldi titkosszolgálati szál kizárható-e a romák elleni támadások ügyében, közölte: az ülésen Iváncsik Imre titkosszolgálati államtitkár vett részt, aki ezt „teljességgel kizárta”. Mint mondta, voltak képviselők, akik ebben kételkedtek. Hozzátette: nem tartja helyesnek, hogy több rendőri vezető és a miniszter is azt mondta, hogy nemzetközi példák szerint tíz év múlva lesz meg az elkövető.
Draskovics elmondta, mit tud
Korai arról beszélni, hogy a fegyverlefoglalás és a romák elleni támadások között van-e összefüggés – mondta az igazságügyi és rendészeti miniszter az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának csütörtöki rendkívüli ülése után, amikor újságírók a borsodi fegyverraktár és a gyilkosságok esetleges kapcsolatáról kérdezték. Draskovics Tibor közölte: annyit tud elmondani, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal és a rendőrség együttműködésének köszönhetően bukkantak rá arra a raktárra, amelyben nagy mennyiségű fegyvert, illetve fegyvernek látszó tárgyat találtak. Mint hozzátette, ha valaki több tucat hatástalanított, részben vagy egyáltalán nem hatástalanított fegyvert elrejtve tárol, azzal „feltehetően nem nagyon pozitív célja van”. Hangsúlyozta azonban, „arról nyilatkozni bizonyosan korai lenne, hogy ez összefüggésben van-e a romák elleni sorozatos támadásokkal”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.