Elfogták a romák támadóit? Bizonyítékokról beszélt Bencze + Videó + Képek

DNS-minta és több más bizonyíték is rendelkezésre áll a romák ellen elkövetett gyilkosságok elkövetésével gyanúsított négy férfi előzetes letartóztatására – jelentette be Bencze József országos rendőrfőkapitány péntek délután rendkívüli sajtótájékoztatón Budapesten, ahol bejelentették a romák ellen elkövetett támadássorozat elkövetésével gyanúsítottak elfogását. Az altábornagy hangsúlyozta: a rasszista indíték látszik a fő prioritásnak a romák elleni támadásokban. • Rajtaütés Debrecenben: tudták, kiket keresnek• Bajnai: Remélhetőleg vége a borzalmas ámokfutásnak• Teleki: Ez a fellélegzés napja lehet• Sólyom gratulált a rendőrségnek • Az új SZDSZ köszöni a rendőrség áldozatos munkáját • Lendvai elmenne a jogrend végső határáig

MNO
2009. 08. 21. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyben péntek hajnalban, 2 óra 15 perckor hat embert állították elő a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai egy debreceni szórakozóhelyről, közülük négyet péntek délután 16 órára már őrizetbe vettek. Elszámoltatásuk, a bűncselekmény-sorozatban való szerepük tisztázása, valamint a további őrizetbe vételre tett intézkedések, illetve a szakértői vélemények beszerzése folyamatban van – fűzte hozzá.

Bencze József a Rendőrség Igazgatási Központjában tartott sajtótájékoztatón, ahol megjelent Petőfi Attila, az NNI vezetője is, úgy fogalmazott: a házkutatások során lefoglalt bizonyítékok, és a korábbi támadások során begyűjtött adatok alapján megalapozottan gyanúsíthatóak a bűncselekménnyel. Az altábornagy az MTI kérdésére válaszolva a bizonyítékok között említette a DNS-mintát is.


Bencze József bejelentette, mivel a romák elleni támadások gyanúsítottjait a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozása alapján fogták el, az ügyben kitűzött 100 millió forintos nyomravezetői díjat visszavonja. Az országos rendőrfőkapitány úgy fogalmazott: az ügy akkor oldódik meg véglegesen, ha az igazságszolgáltatás is elvégezte a munkáját, ezért a nyomozás részleteiről, a bizonyítási eljárásra való hivatkozással nem kívánt válaszolni. Mint fogalmazott, minden olyan találgatás, „felkent, vagy kevésbé felkent” szakértői vélemények csak hátráltatják a nyomozást, nem viszik előre az ügyet, de amint a nyomozás érdekei már nem sérülnek, minden információt a nyilvánosság elé fognak tárni.

Az altábornagy megköszönte az emberek bizalmát, segítségét és megértését, amit a nyomozás során tanúsítottak. Közölte azt is, hogy Sólyom László köztársasági elnök, Bajnai Gordon miniszterelnök és Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter pénteken telefonon személyesen mondott köszönetet a gyanúsítottak elfogásáért.


Képek: Magyar Nemzet/Székelyhidi Balázs


A Nemzeti Nyomozó Iroda időközben 120 főre bővített külön egysége kilenc, romák sérelmére elkövetett bűncselekményben folytatott nyomozást. A felderítés sikere érdekében az eddigi legmagasabb, 100 millió forintos nyomravezetői díjat tűzte ki a rendőrség, emellett a vádalku, a tanúvédelmi program lehetőségét is felajánlotta annak, aki érdemi információval segíti a nyomozást. A nettó 100 millió forintos nyomravezetői díj annak járt volna, aki olyan érdemi információval segíti a rendőrséget, amely alapján mind a kilenc támadás elkövetőjét kézre kerítik.

A négy, hat halálos áldozatot követelő támadásokban 10-10 millió, a Molotov-koktélos támadásokban egy-egy millió forintos jutalmat tűzött ki az országos rendőrfőkapitány. Mivel a rendőrség saját nyomozati módszerével jutott a gyanúsítottak nyomára, a nyomravezetői díjat nem fizetik ki – tette hozzá. Bencze József altábornagy a rendkívüli sajtótájékoztatón azt mondta: a nyomravezetői díjra jelentkezve sok bejelentés érkezett, ezek egy részét már ellenőrizték, amíg a többi információ elemzése folyamatban van, de a mostani elfogásra vonatkozóan semmilyen „külső információt” nem kaptak.

Az egyesített nyomozás adatai alapján a tettesek összesen 16 lakóházat támadtak meg 11 Molotov-koktéllal, 63 lövést adtak le lakóházakra sörétes és golyós lőfegyverekből. A bűncselekményekben összesen 55 sértett van, hatan meghaltak a támadásokban, öten súlyosabb-könnyebb sérüléseket szenvedtek. A kilenc bűncselekményt tavaly és részben idén követték el: tavaly július 21-én Galgagyörkön, augusztus 8-án Piricsén, szeptember 5-én Nyíradonyban, szeptember 29-én Tarnabodon, november 3-án Nagycsécsen, december 15-én Alsózsolcán, valamint idén február 23-án Tatárszentgyörgyön, április 22-én Tiszalökön és augusztus 3-ára virradóra Kislétán.

A kislétai és a tiszalöki bűncselekményben egy-egy ember halt meg, a Nagycsécsen elkövetettben ketten, Tatárszentgyörgyön szintén ketten vesztették életüket. A nyomozás részleteiről szólva a rendőrfőkapitány felidézte: a nyomozók több mint 100 esetben rendeltek ki szakértőt, a „fegyver-lőszer-vonal” ellenőrzése során több mint ezer adatot dolgoztak fel, több mint 4 millió telefonforgalmi adatot és 150 bejelentést ellenőriztek, több száz embert hallgattak ki és több ezer embert számoltattak el. Vizsgálták a közútforgalmi adatokat, ennek során közel 2 millió adatot kértek be, 800 órányi képanyagot és csaknem 1,5 millió gépkocsira vonatkozó adatot elemeztek.

Az elfogott gyanúsítottakkal szembeni bizonyítási eljárásokra további szakértői vizsgálatokra van szükség – mondta Bencze József. Az altábornagy a nyomozás érdekeire való tekintettel nem kívánt reagálni azokra a sajtóértesülésekre, amelyek szerint a bizonyítékok között lőfegyverek is voltak, illetve a letartóztatottak között többen horogkeresztet illetve más hasonló tetoválásokat viseltek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.