Hiába az elővásárlási jog, kutyaszorítóban az önkormányzatok

Sok önkormányzat nem tud élni elővásárlási jogával, mert nincs pénze arra, hogy megvegye azoknak az ingatlanjait, akik nem tudják fizetni lakáshitelük törlesztőrészleteit – erről számoltak be önkormányzati vezetők Pest, Bács-Kiskun és Fejér megyéből is.

MNO
2009. 08. 28. 5:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 21-én lépett hatályba a lakáshitelesek megsegítését célzó törvény rendelkezése, amely elővásárlási jogot biztosít az önkormányzatoknak, hogy a területükön kényszerárverezésre kerülő ingatlanokat megvásárolják és azokat a korábbi tulajdonosoknak bérbe adják. Pest megye önkormányzatainak többsége egyelőre még csak tájékozódik a lehetőségről. A legtöbb helyen nincs saját forrás a vásárlásra és nem szeretnének újabb hiteleket felvenni. A megyében megkérdezett nagyobb városok közül csak Budaörs tervezi, hogy valamilyen módon segít a hiteltörlesztést fizetni nem tudó helyieknek, bár eddig csak hárman jelezték ebbéli igényüket.

Vágó Csaba, az önkormányzat kabinetvezetője elmondta: a képviselő-testület négy alternatívát vetett fel a kivitelezésre, hogy melyik lesz a „befutó”, szeptemberben döntik el. Nehezíti ezt, hogy hiába keresték meg a helyi bankokat számokat és elmaradt hitelösszegeket kérve (név nélkül), érdemi válasz sehonnan sem érkezett. Van ugyan némi költségvetési mozgásterük, ám ez önmagában kevés lenne, ha tömegesen jelentkeznének eladósodott ingatlantulajdonosok. Az egyik alternatíva, hogy 10 éves kamatmentes kölcsönt adna az önkormányzat az eredeti és a megemelt havi törlesztőrészlet különbözetének fedezésére, de elképzelhető olyan eset is a későbbiekben, amikor csak a gyors elővásárlás jelenthet megoldást.

A szociális iroda és Vagyonigazgatóság közösen kezeli majd az adósok problémáját. A 900 millió forintos működési hiánnyal küszködő érdi önkormányzatnak semmiféle anyagi eszköze nincs az esetleges vásárlások lebonyolítására, eddig ilyen igény nem is érkezett hozzájuk – mondta Szegedi János alpolgármester, aki magát az ötletet is kérdésesnek nevezte. Közlése szerint az egykori önkormányzati lakásoktól épp azért szabadultak meg, mert a lakók nem fizették rendesen a bérleti díjakat, ami komoly veszteséget okozott nem egy településnek. Mi a garancia arra, hogy ebben a nehéz gazdasági helyzetben befolynának az önkormányzat által megvett, majd bérbe adott otthonok után fizetendő díjak? – tette fel a kérdést. Elsősorban elvi aggálya van az ilyen lakások megvásárlása kapcsán Dunaharaszti polgármesterének.

Nincs tartalék a büdzsében

Szalay László (MSZP) szerint ez a lépés egyet jelentene a kiszolgáltatott emberek helyzetével való visszaéléssel. Már csak azért is, mert nyilván sokkal olcsóbban juthatna hozzá az önkormányzat ezekhez az ingatlanokhoz, mint amennyiért a tulajdonos korábban megvette azokat. Közölte: átgondolják a lehetőséget, döntésre valószínűleg csak jövőre kerülhet sor. A büdzsében nincs tartalékuk e célra, igaz, eddig még egyetlen helyi lakos sem jelentkezett segítségért. Semmiképp sem venne fel újabb hitelt, s 10-15 éve kifizetetlen számlái sorát sem gyarapítaná az 1500 lakosú Tinnye – mondta Bak Ferenc (független) polgármester. Egyelőre se igény, se pénz nincs az elővásárlási jog érvényesítésére – összegezte.

Kutyaszorítóban az önkormányzatok

Tudomása szerint a legtöbb önkormányzat hasonló kutyaszorítóban van, legfeljebb a „gazdag” települések költhetnek a nehéz helyzetbe került hitelesek támogatására. Igaz, ott a lakosok zöme jobban él, s tudja fizetni banki tartozásait.

A Bács-Kiskun megyében megkeresett önkormányzatok sem tudnak élni elővásárlási jogukkal. Kecskeméten már elhelyeztek egy többgyerekes nőt, aki nem tudta fizetni lakásának törlesztőrészletét és kilakoltatásra várt – mondta Balázs Tímea, a polgármesteri hivatal jogi osztályának vezetője. Olyan, kvázi krízislakásként is használható bérlakást tudnak bérbe adni, amelynek bérlőjét egyedi kérelem alapján a polgármester jelöli ki. Ezek kisebb alapterületűek, a nagyobb családok elhelyezésére nincs megfelelő bérlakásuk. Kiemelte: jelenleg arra nincs fedezet, hogy az önkormányzat éljen elővásárlási jogával.

Békéscsaba fideszes önkormányzati képviselője, egyben szociális ügyekkel is foglalkozó tanácsnoka közölte: ilyen célra nincs forrása a városnak. Herczeg Tamás hozzátette: információi szerint eddig nyolc kérelem érkezett a városházára, ám döntés még nincs, már csak azért sem, mert a törvények nem jelent meg a végrehajtási rendelete. Hangsúlyozta: ha esetleg megvásárolna egy ilyen ingatlant a város, akkor az adós továbbra is, határozatlan ideig bérlője lenne egykori lakásának vagy házának, így az ingatlan nem lenne forgalomképes, ráadásul az állagmegóvásra is az önkormányzatnak kellene költenie.

A frissen várossá nyilvánított, a dinnyetermesztésről híres Medgyesegyháza szabad demokrata polgármestere szintén azt emelte ki, hogy költségvetésükben ilyen célra egyetlen fillér sem áll rendelkezésre. Nagy Béla elmondta: még senki sem fordult ilyen kéréssel az önkormányzathoz.

Központi forrásokra van szükség

Dankó Béla, Kondoros fideszes vezetője szerint a kormány eddig is elvonásokkal sújtotta a településeket, sőt további megszorításokra lehet számítani, így nem látja, miből vásárolhatná meg a település a bajba jutott adósok ingatlanjait. Szerinte az ötlet önmagában jó, „van benne ráció”, de ehhez központi forrásokra van szükség.

A szegedi közgyűlés előreláthatólag szeptemberi ülésén tárgyal a kényszerárverezésre kerülő ingatlanokkal kapcsolatos teendőkről – tájékoztatott Vécsey Ágnes, az önkormányzat szóvivője. Hozzátette: az önkormányzathoz eddig konkrét megkeresés nem érkezett, bár a bajba került lakáshitelesek közül volt néhány érdeklődő, ők úgy döntöttek, inkább maguk próbálják ingatlanjukat értékesíteni a piacon.

Visszaélésekre adna lehetőséget?

A hódmezővásárhelyi önkormányzat szerint visszaélésekre adna lehetőséget, ezért az alföldi városban nem kívánnak élni a lakáshitel miatt nehéz helyzetbe kerülők ingatlanjainak megvásárlásának, majd bérbeadásának lehetőségével – mondta Göbl Vilmos sajtóreferens.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében a megkérdezett önkormányzatok anyagi lehetőség hiányában nem tudnak élni elővásárlási jogukkal. Pókász Endre, a szolnoki polgármesteri hivatal sajtóreferense kiemelte: a törvényhez pénzt is kellett volna rendelni az önkormányzatoknak. Szolnoknak rengeteg kiadása van, csak az áfakulcs emelése miatt az idén 200 millió forint többletet kell előteremteni. Egy lakos levélben jelezte, hogy eladná ingatlanját a városnak, több megkeresés még nem volt.

Hajdú-Bihar megyében egyelőre nincs napirenden az önkormányzatoknál, hogy elővásárlási jogukkal élve lakásvásárlásba kezdjenek; legfeljebb az egyeztetéseknél tartanak. A debreceni önkormányzatnál jelenleg egyeztetés alatt áll, hogy kívánnak-e élni a törvény adta lehetőséggel, amelyre egyelőre nincs elkülönített forrás és egy vonatkozó helyi rendeletet is módosítani kellene – közölte Lövei Tünde, a debreceni önkormányzat sajtóreferense.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.