Juhász Gábor, az igazságügyi és rendészeti minisztérium államtitkára elmondta: a gépek repülésére azért volt mégis lehetőség, mert a MasterSky nevű magyar cég – amely rendelkezik az érvényes repülési engedéllyel és garantálni tudja a kormányhatározatban rögzített biztonsági feltételek betartását – megállapodott a kuriózumnak számító különleges repülőgépek repüléséről. Mivel a feltételek biztosítottá váltak, a légügyi hatóság hozzájárult a gépek repüléséhez – tette hozzá.
Mint mondta, a repülők az augusztus 20-i állami ünnep programjának részeként, a többi programmal azonos biztonsági feltételek betartása mellett repülhetnek. Tájékoztatása szerint 13 és 13.30 között a MALÉV Boeing B737-800, a Goldtimer LI-2, és a francia DC-3 repülése is megtekinthető volt a Duna-parton.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az állami ünnepeken minden rendezvény megszervezésének a szokásosnál sokkal szigorúbbak a szabályai, ezekről biztonsági tervet kell készíteni és benyújtani. Mint mondta: a feltételek megteremtése nagyon drága, ezért általában több szereplő együtt, vagy együtt próbálja biztosítani ezeket.
Arnold Ferenc, a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légi Közlekedési Igazgatóságának igazgatóhelyettese az MTI-vel azt közölte, a Magyar Repülő Szövetség benyújtotta kérelmét a légi bemutatóra augusztus 5-én, de abban több programelem is szerepelt, amelyet nem tudtak engedélyezni és több egyéb rendezvénnyel ütközött volna az elképzelésük. Hozzátette: aggályuk volt például a tervezett ballonvadász programelemmel, ami azt jelenti, hogy felengednek nagy léggömböket, amelyeket a repülőgépek légcsavarjával próbálnak kipukkasztani. Arnold Ferenc emlékeztetett arra, hogy jelenleg is vizsgálat folyik egy hasonló ügyben, amely tragédiával végződött Dunakeszin. Tájékoztatása szerint a szervezet végül négy módosítást is benyújtott az eredeti kérelméhez, amely a programok szempontjából már elfogadható volt, de a biztonsági szabályoknak nem felelt meg.
Juhász Gábor hangsúlyozta, az operatív törzs feladata, hogy összehangolja és biztosítsa a rendezvények biztonságát. Az operatív törzs vezetője kiemelte: elsődleges feladatuk, hogy biztonságban tudják azt a másfél millió embert, akik ilyenkor kilátogatnak a Duna-partra. Hangsúlyozta: az operatív törzs bármilyen szervezet programját szívesen befogadja az állami rendezvények közé, ha az megfelel a szigorú feltételeknek. Az államtitkár kitért arra, ezeknek a feltételeknek – amelyeket kormányrendelet szabályoz – az állami rendezvények is maradéktalanul megfelelnek. A tűzijátéknál például többszörösen túl is biztosítják az előírt feltételeket – jegyezte meg az MTI-nek nyilatkozva.
(MTI)