Ügyészségi nyomozás indult a MIÉP-Jobbik gazdálkodása miatt

Nyomozást rendelt el az ügyészség a 2006-os választásokra alakult MIÉP-Jobbik a Harmadik út pártszövetség gazdálkodása miatt – közölte a köztévé híradója hétfőn. Csurka Istvánt és Kovács Dávidot felel gyanúsítottként hallgathatják ki az ügyben.

MNO
2009. 08. 17. 17:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint elhangzott, a pártot az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentette fel, miután súlyos hiányosságokat talált a már csak papíron létező szervezet gazdálkodásában. A számvitel rendjének megsértése miatt indult büntetőeljárást a Vám és Pénzügyőrség végzi.

Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője a híradónak elmondta, az ügyészség azért rendelt el nyomozást a MIÉP-Jobbik gazdálkodási hiányosságai miatt, mert az ÁSZ jelentése alapján megállapítható volt a bűncselekmény gyanúja. A nyomozás során tisztázni kell azt, hogy a számviteli problémák, illetve a számviteli hiányosságokért a párt vezetői közül ki tartozik büntetőjogi felelősséggel.

Mint közölték, a 2006-os országgyűlési választásokon 2,2 százalékos eredményt elérő párt két év alatt több mint hetvenmillió forint állami támogatást kapott, de a pénzzel nem számolt el. A híradó szerint a MIÉP-Jobbik alapszabálya értelmében a párt gazdálkodásáért a két társelnök, Csurka István és Kovács Dávid felel, mindkettőjüket gyanúsítottként hallgathatják ki az ügyben.

A MIÉP és a Jobbik 2005 végén hozta létre a Harmadik Út elnevezésű mozgalmat, amely a 2006. évi országgyűlési képviselőválasztáson önálló listát állított, és elért eredménye alapján 2006-tól jogosult rendszeres költségvetési támogatásra. Az ÁSZ június 4-én juttatta el a pártszövetség 2006-2007. évi gazdálkodásáról szóló jelentését az MTI-hez. A jelentés megállapította, hogy a pártszövetség a 2006-os és a 2007-es pénzügyi beszámolóit nem készítette el, és az előírt módon nem tette azokat közzé.

Novák Előd, a Jobbik sajtófőnöke a hírre reagálva az MTI-nek azt mondta, „Csurka István közismerten egy nagy szélhámos”, ebben az esetben „egy sokadik lenyúlásáról van szó”. Közölte, a harmadik út mozgalom egy jogilag különálló párt, és mint megjegyezte, Kovács Dávid évek óta nem tagja a Jobbiknak.

Papolczy Gizella, aki a MIÉP részéről az ÁSZ-szal tartotta a kapcsolatot – úgynevezett közreműködő volt –, az MTI-nek elmondta: a pártszövetség részéről valóban voltak hiányosságok, ám a 2006-os és 2007-es pénzügyi beszámolóik elkészültek. Az is igaz viszont, hogy azokat nem tették közzé, amivel a vonatkozó jogszabályokat megsértették – folytatta.

Közlése szerint nem tudnak arról, hogy az ügyészség nyomozást rendelt volna el a MIÉP gazdálkodása kapcsán, az arról szóló dokumentumokat ugyanis még nem kapták meg. Beszámolt arról is, hogy a MIÉP és a Jobbik között volt egy mintegy másfél-két évig húzódó vita a finanszírozást illetően, ami miatt a két párt az állami támogatást nem tudta felhasználni időben, csak a vita a lezárulta után.

A pártszövetségnek a könyvelést egy időben kellett volna vezetni a pénz felhasználásával, ami nem történt meg e vita miatt, hiszen a pénzt csak jóval később költötték el ahhoz képest, ahogy megkapták. Így a 2006-os 19 milliós és a 2007-es 39 millió forintos támogatással nem számoltak el időben, ami nem törvényes – mutatott rá. „Kétségtelen tény, hogy sok hiányosság volt az állandó viták miatt a két párt elszámolásában” – fogalmazott.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.