„mint a Nyolcvan Éves, akit pusztítanak” – Csoóri és a jelentgetők

Miközben egy ország – vagy tán helyesebb így fogalmazni: a lakosság magát nemzetként meghatározó része – gondol szeretettel a most 80 esztendős költőre, nem árt megemlékezni azokról sem, akik egyfolytában támadták, állandó össztűz alatt tartották Csoóri Sándort, s bárkit, aki fellépett a magyar identitás védelmében. Csoóriról negyven év alatt 938 jelentést készített a kommunista politikai rendőrség.• Most is ő mondja ki a legreménytelibb szót – Csoóri Sándor nyolcvanéves

2010. 02. 03. 12:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Elmaradt a törvényes, bírósági leszámolás azokkal szemben is, akik zsarolással lelkeket pusztítottak el, s akiknek vér tapadt a kezükhöz. Az ő bőrük megmentésével elvettük megtévedt százezrek megtérésének lehetőségét, s ott hagytuk őket meghasonlásukban: és így növelték, s növelik a tegnapi bűnösök szavazótáborát” – jelentette ki Csoóri Sándor 2007-ben, az ország sorsának döntő fordulatát elsők között megérző, megfogalmazó Márciusi Chartában.

Tény, hogy Illyés Gyula mellett Csoóri volt az a hatalom által is – fogcsikorgatva – elismert, szellemi vezető szerepet betöltő írástudó, aki esszéiben, naplószerű írásaiban fölemlegette a határon túli magyarság kérdését is. Az őt ért szüntelen támadások sorából kiemelkedett Hajdú János hírhedt cikke, az Utószó egy előszóhoz, mely az Élet és Irodalom 1983. szeptember 16-i számában jelent meg. Hajdú szabályosan feljelentette Csoórit, mert előszót írt Duray Miklós Kutyaszorító című könyvéhez.

Semmit nem tanultak, semmit nem felejtettek

Durayt Hajdú a cikkben „önjelölt kisebbségi érdekvédőnek” nevezte. Hajdú szerint Duray neve „teljességgel érdektelen”. Duray ekkor már börtönt szenvedett (1982. november – 1983. február közt ült), éppen kisebbségi érdekvédő kiállásáért. Mindezt tudva írta Hajdú – ha felkérésre is – 1983-ban ezt a cikket. Feljelentésének hatására Csoóri Sándort egy évre publikációs tilalommal sújtották.

Durayt egyébként 1983. január 31-én állították bíróság elé. A tárgyalóteremben megjelent Cseres Tibor, Csurka István és Mészöly Miklós. Erre a tárgyalást sietve elnapolták február 11-ére. A Csoóri Sándor vezetésével megfogalmazott tiltakozó levelet háromszázötvenen írták alá. A levélre nem jött válasz, azonban az eljárást 1983. február 24-én felfüggesztették, Duray Miklóst szabadon bocsátották. Kálváriája ekkor sem ért véget, 1984. május 10-én újból letartóztatták a csehszlovák hatóságok.

A rendszerváltás után Hajdú János nem kért elnézést ezért a hírhedt, Csoóri-ellenes cikkéért, hanem az MSZP országgyűlési képviselőjeként, MSZP-s öntudattal újabb kirohanást intézett a költő ellen, támadását már Antall Józsefre is kiterjesztve:

„Amikor a magyar társadalom 1994-ben nemzeti történelmünkben korábban még soha nem tapasztalt józansággal és éberséggel a hatalomból nem kiszavazta az Antall–CsurkaBorossLezsákGiczyCsoóri-féle politikai sarlatánokat, illetve részben kalandorokat, hanem a szó szoros értelmében elzavarta őket az államügyeknek a közeléből is, akkor az emberek voltaképp azt juttatták kifejezésre, hogy értik a veszélyt.” (Hajdú János: Quo vadis, MSZP? – Népszava, 1996. november 16.)

Ezer egy ellen

Csoóri Sándorról negyven év alatt 938 jelentést készített a kommunista politikai rendőrség, mintegy 65 ügynök közreműködésére támaszkodva, közel kétezer oldalon. Ennyit adtak ki, de ennek tartalma arra utal, hogy jóval több jelentés keletkezett, ennek csaknem a duplája. Hollétükről semmi sem tudható.

1957-től a rendszer bukásáig – az utolsó hozzáférhető jelentés 1989. november 16-án készült – dokumentálhatóan 234 belügyes foglalkozott Csoóri Sándorral. Többségük főtiszt, altábornagy is akad köztük, írta Kiszely Gábor Szellem a célkeresztben – Csoóri Sándor és a politikai rendőrség ügynökei című könyvében. 1974. augusztusában a BM emberei megnyitották a Subások nevű aktát, hogy figyeljék a népi – szerintük nacionalista – írói csoportosulást (Czine Mihály, Csoóri Sándor, Fekete Gyula, Sánta Ferenc, Kiss Ferenc, Kósa Ferenc, Lezsák Sándor, Für Lajos). 1980 februárjában a kecskeméti Forrás közölte volna Csoóri Sándor Egy nomád értelmiségi című esszéjét. A hatalom a kinyomtatott példányokat elkobozta, helyette más anyagot kellett tenni ebbe a számba.

A Fiatal Írók József Attila Köre 1980 októberében Szentendrén tartott gyűlésén többen elítélték a Csoóri Sándor elleni intézkedéseket.

Kiszely könyvéből kiderül: a Duray melletti kiállásra vonatkozó anyagok, az erről szóló jelentések szinte teljesen hiányoznak a Csoóri rendelkezésére bocsátott ügynöki jelentésekből. Tehát valakik nevének kiderülése még mindig „állambiztonsági kockázatot” jelent – olvasható Kiszely összegzésében.

Közelítés a szavakhoz

József Attila is megfogalmazta ezt a „veszélyt” Freud látogatása alkalmából:

„Légy, mint a Nyolcvan Éves,
akit pusztítanak
a növekvők s míg vérez,
nemz millió fiat.”


De ki emlékszik már Hajdúra, E. Fehérre, s a többi megbízható elvtársra? Csoóri irodalmi teljesítménye jelentős, maradandó. S ne feledjük: életművének nagyobb része a kommunista diktatúra idején, állandó zaklatottságban született. A népi és nemzeti eszme mellett nyíltan kiállt a háromcentis magyar szalagért is gumibotot előkapó Kádár-korszakban. Üldözött erdélyieket mentett, mindig kiállt az igazságért – néhány ködfolt, amit sejtünk, ami fölsejlik e nyolcvan évről. Mert ő nem ezekről vall, hanem népéről – saját sorsáról igen szűkszavú.

Megrázó erejű vallomása, melyet néhány éve közölt egy rövid esszében, fölfedi, hogyan lett a Rákosi-korszakban első generációs értelmiségiként jó képességű, falusi ifjúból képzett, reménybeli káderből magyar íróvá. Erdélyben jártak az 1950-es évek elején, s egy falusi asszonnyal találkoztak. A néhány évre visszatért területről akkor már vagy évtizede kivonultak a magyar katonák, borzalmas időszak következett – teljes elszigeteltség, az anyaországgal való minden kapcsolat elvagdosása. Az asszony nem akarta elhinni, hogy Magyarországról jöttek, majd amikor ez tudatosult benne, beszaladt a házba, és rázta az abbahagyhatatlan zokogás. Ki tudja, mit élhetett át a magyarellenes, totális diktatúra évtizede alatt?! Csoóri mintegy ötven évvel a történtek után írta le ezt az élményét, mint egy olyan találkozást, amely elindította őt a hazája felé vezető úton – visszafelé.

Ezt az élményt fogalmazhatta meg Közelítés a szavakhoz című esszéjében:

„Kimondom a neveket egymás után: Sebes-Körös, Fekete-Körös. Nem a vízmorajt hallom. Az elveszített hazák csikorognak. Ady zokog a csucsai kastély ablakában. Az idegbeteg, a lázbeteg, a lángész, az utolsó férfi, aki teljes haraggal sírhatott. Kimondom… végigmondom a szótárt. (…) – mindegyik szóban ott vagyok én is. Ott van a történelmem, ott vannak a hazugságaim, a gyöngeségeim, a mindig csak félig elmondott igazság. Ott van tehát az elhallgatott is. S lehet, hogy ez vagyok én, akihez el kell jutnom. Szavak, utolsó esélyeim, s utolsó akadályaim! Veletek kell újrakezdenem mindent. Mit jelentesz víz neve, alma neve, kenyér neve? Mit jelentesz bomba, gépesített szeretet, rakéta-álom, országhatár? Mit jelentetek fegyverek, magasságos mocsok, világ megnemesítő hajszája? Mit jelentetek pőrén, kihívóan, megfosztva a látszatoktól, visszaéléseimtől – nekem, másoknak, mindenkinek?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.