Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára a bizottság előtt elmondta, az ágazatot „mély depresszióban, a fenntarthatóság szélére sodródva vették át” az előző kormányzattól, ezért a kormányváltás utáni fél év a túlélés, míg az elkövetkező év az átrendeződés éve lesz az ágazatban. Hozzátette: az ágazat átrendeződését alapozza meg a most benyújtott egészségügyi törvénycsomag, de hosszú és következetes munkára lesz szükség.
A salátatörvény többek között rendezi a betegutakat, eltörli a súlyponti kórházak fogalmát, módosulnak a kórházi kapacitások szabályai, változik a patikaalapítás és -működtetés rendszere. A jogszabálytervezet megszüntetné a kötelező kórházi elszámolási nyilatkozatot, rendezné a pro família felírásokat, és változtatna a méltányossági támogatás rendszerén is, valamint a Mefedron felkerülhet a veszélyes szerek listájára, így kábítószernek minősül majd. A képviselői hozzászólások – egy kivételével – mind azt taglalták, ha kisebb változtatásokkal is, de előremutatónak tartják a törvénymódosítást.
Kiss Sándor, a Jobbik képviselője úgy fogalmazott, a javaslat úgy tekinthető, mint „a szocialista–liberális kormányzat által elkövetett súlyos bűnök orvoslása”, és pártja támogathatónak tartja a tervezetet, függetlenül attól, hogy az azért „nem forradalmi”. Ugyanakkor hozzáfűzte, a salátatörvény most a tűzoltásra jó, de úgy vélte, a közeljövőben szükség lesz egy újabb törvényre, amely csak a gyógyszertári szegmenst szabályozza.
Párttársa, Gyenes Géza jó indulási alapnak tartja a módosítást, azonban hozzátette, több olyan változást kellett volna a javaslatba építeni, amelynek forrásvonzata nincs, de az ágazatban dolgozók hangulatán sokat javít. Ezek között a kamarai törvényt és a praxistörvényt említette. Utóbbi kapcsán Szócska úgy vélte, a praxistörvény forrásigényes változtatás lenne, de dolgoznak a feltételeken.
Kovács Tibor szocialista képviselő felszólalása elején leszögezte, nem tartja támogathatónak a törvényjavaslatot, mint fogalmazott, „az egészségügy megmentésére jövőre sem kerül sor”.
Az LMP-s Szilágyi László megjegyezte, szerinte az „ilyen típusú salátatörvényeknek” nincs létjogosultsága, és hozzátette: a Fidesz új jogalkotási kultúrát ígért. Azt javasolta az egészségügyért felelős államtitkárnak, hogy érdemes lenne áttekinteni a jogalkotási szinteket, mert nem biztos, hogy mindent törvényben kell szabályozni, ellenben vannak olyan – szerinte fajsúlyos – kérdések, amelyeket csak kormányrendeletben kívánnak szabályozni.
Szócska közölte, várja a képviselő erre vonatkozó javaslatait, észrevételeit. A bizottság végül 18 igen, egy nem szavazattal általános vitára alkalmasnak találta az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló előterjesztést.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.