A nemzetierőforrás-miniszter hangsúlyozta: a jelen helyzetben a kormányzati lépéseket elsősorban az vezérelte, hogy az ágazat működőképességét meg lehessen őrizni. A törvényjavaslat legfontosabb elemei közé sorolta az egészségügy struktúrájának korrekcióját, az egészségbiztosítási rendszer működésének ésszerűbbé tételét, az emberi erőforrás krízisének kezelését, valamint a gyógyszergazdálkodás átalakítását.
A miniszter kitért arra: a módosítás rugalmasabbá teszi a kapacitások átrendezését, a kapacitásfelosztást a jövőben háromévente kell elvégezni. Az új szabályozásból kimarad a súlyponti kórházak felsorolása, és a módosítások teljes struktúraátalakítás alapjait is leteszik. A törvénymódosítások egy része a beteg- és szolgáltatóbarát egészségbiztosítási rendszer kialakítását célozza.
Réthelyi Miklós kiemelte: mindenképpen változtatni kell azon, hogy jelenleg nincsenek megbecsülve az egészségügyi dolgozók, ezért felgyorsult a külföldre vándorlás az elmúlt években. Elengedhetetlennek tartja az életpályamodell kidolgozását.
Megbecsülésük jelzéseként munkaszüneti nappá nyilvánítanák a Semmelweis-napot. Tájékoztatása szerint a legnagyobb változások a gyógyszerellátás területén várhatók, ahol az elsődleges szempontok közé tartozik az ellátás biztonsága, a betegek érdekeinek érvényesülése, az állam szabályozó és ellenőrző funkciójának visszaállítása, a gyógyszerész felelősségének, illetve függetlenségének a visszaállítása, valamint a lakossági gyógyszerellátás nemzeti érdekkörben tartása.
A miniszter jelezte: a közforgalmú gyógyszertáraknak újra előírják a teljes körű ellátási kötelezettséget, és bővülnek az egészségügyi feladataik is. Előírják továbbá a gyógyszertáraknak a prevencióban és a népegészségügyi programokban való részvételét. Kitért arra: alapjaiban változnak meg a gyógyszertárak létesítésének szabályai. Példaként említette, hogy kizárják a gyógyszertári fúziókat, és nem tartják kívánatosnak, hogy offshore cégek, illetve gyógyszerpiaci szereplők gyógyszertári tulajdonnal rendelkezzenek. Réthelyi Miklós felhívta a figyelmet arra, hogy a törvénymódosítás elfogadása után a mefedron kábítószernek minősül majd.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.