„Húszéves alkotmányos mulasztást lehetne orvosolni”

Salamon László meg van győződve arról, hogy a kétkamarás rendszerrel a döntések politikai értelemben vett legitimációja erősebb lenne, a politikai rendszer stabilabbá válna. Az Országgyűlés alkotmány-előkészítő eseti bizottságának KDNP-s elnöke a bizottság és a Fidesz-frakció által rendezett pénteki konferencián azt is hangsúlyozta, hogy a mai túlpártosodott politikai állapotot érdemes ellensúlyozni.• „A második kamara az egyensúlyi politika támasza lehet” + Képriport

MNO
2010. 11. 12. 18:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzék erre nem alkalmas – mondta Salamon László a Parlament felsőházi termében tartott tanácskozáson –, mert éppen az ellenzéki szerepéből fakadóan csak az alternatívák felkutatására szorítkozhat, ezért is lenne szükség egy második kamarára. Kifejtette: ezzel párhuzamosan indokolt lenne, ha a második kamara felállítása egyúttal az Alkotmánybíróság – ahogy fogalmazott – páratlanul erős hatáskörének korrekciójával párosulna.

Salamon László rávilágított arra is, hogy politikai funkcióját tekintve ma is láthatók egy második kamara elemei többek között az érdekegyeztetésekben, és példaként említette a Költségvetési Tanácsot is. Ugyancsak részletesen szólt a második kamara létrehozásának korporatív megközelítéséről, felvetve, hogy a társadalmi szervezetek, köztestületek, egyházak, nemzeti és etnikai kisebbségek kaphatnának helyet benne.

Mint mondta, a kétkamarás rendszer felállítása során ez utóbbi lehetőséget éri a legtöbb bírálat, mert vannak, akik önkényes elképzelések megvalósulását vélik ebben felfedezni. Salamon László szerint ugyanakkor a második kamara felállításával többek között olyan, húszéves alkotmányos mulasztást lehetne orvosolni, mint például a nemzeti és etnikai kisebbségek képviselete. Hangsúlyozta, hogy a napi politikának nincs helye az alkotmányozási kérdések vitájánál.

Takács Albert volt igazságügyi és rendészeti miniszter a konferencián arról beszélt, hogy nem lenne célszerű intézményesíteni azokat a valóságos vagy remélt értékeket és szempontokat, amelyeket a második kamarának tulajdonítunk. Mint mondta, ő az egykamarás rendszer híve és kiemelte, nincs szükség arra, hogy a törvényhozást lassítsa, vagy nehezítse egy második kamara. Szerinte nincs bizonyíték arra, hogy a második kamara jobbá tenné a törvényhozást. A vétóra pedig jelenleg is kialakult forma létezik, például az államfő hatáskörével – tette hozzá. Takács szerint a pártpolitikától független képviselet a törvényhozáson kívül, a társadalmi, gazdasági, szociális tanáccsal folytatott konzultáció révén jelenhet meg.

Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke felszólalásában a kétkamarás parlament mellett foglalt állást, megítélése szerint a második kamarában a tudásnak kell érvényesülnie. Szerinte az Alkotmánybíróságról „kiderült, hogy meztelen”, az ügyrend törvényi szabályozása hiányában illegitim módon működik, helyette az új alkotmányban létre kell hozni a felsőházat.

A konferencián szinte valamennyi nagy magyarországi egyetem jogi kara képviseltette magát. A kétkamarás rendszert ellenző szakemberek többek között azzal érveltek, hogy Magyarországon jól kiépültek a hatalommegosztás szintjei, nem szövetségi tagállamokból áll az ország, azokban az országokban ugyanis van példa a kétkamarás rendszerre. Az ellenzők szerint a két kamarával bonyolultabbá, lassabbá válna a törvényalkotás, továbbá indokolatlanul terhelné az államháztartást.

Jakab András, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense egyebek mellett azzal érvelt, hogy több országban elpártosodott a második kamara. A kétkamarás rendszer mellett kiállók ugyanakkor épp azt hangsúlyozták – mások mellett Tóth Károly, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának egyetemi docense –, hogy a népképviselet így valósulhatna meg igazán, nem pedig a pártok, a frakciófegyelem révén.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.