Kövér: Nem lehet a politikai elit magánügye az uniós elnökség

Spanyolország és Belgium egyetért a 2011. első félévi magyar EU-elnökség legfontosabb céljaival, különösen azt üdvözlik, hogy az emberi tényező elve köré szerveződnek a magyar elnökség által kijelölt feladatok – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke újságíróknak a spanyol–belga–magyar EU-elnökségi trió házelnökeinek pénteki budapesti találkozója után.• A magyar tervek felől érdeklődött az EP-bizottság

MNO
2010. 11. 19. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A házelnök elmondta, kollégáival abban is egyetértettek, hogy az EU-elnökség a polgárok Európája gondolathoz igazodva csak akkor lehet sikeres, ha nem a politikai elit, a kormányzó pártok és a parlamenti képviselők magánügye, hanem az ország polgárainak támogatását élvező közös nemzeti ügy.

A Parlamentben rendezett tanácskozást a trió együttműködése jegyében tartották. A három ország kooperációja 2008 elején kezdődött azzal a céllal, hogy az elnökséget ellátó államok segítsenek egymásnak teendőik ellátásában, a felkészülésben. Elmondta, hogy tájékoztatta vendégeit a magyar elnökség felkészüléséről, és Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU ügyekért felelős államtitkára a kormány nevében tette meg ugyanezt. Kövér tudatta a spanyol és belga parlamenti vezetőkkel: a magyar Országgyűlésben az EU-elnökséggel összefüggésben olyan konszenzus, közös érdekeltség alakult ki, amely reményt ad arra, hogy az emberek „tudatában lesznek annak, milyen fontos félév elé nézünk történelmünk során”. Kifejtette, már folyamatban vannak a magyar EU-elnökséget előkészítő találkozók; a következő félévben hét bizottsági elnöki találkozó lesz az EU nemzeti parlamentjei részvételével.

Danny Pieters, a belga szenátus elnöke elmondta, hogy a trió együttműködése során megpróbálták a három ország eltérő tapasztalatait összehangolni általános elvek, mindenekelőtt a parlamenti demokráciába vetett hit mentén. Az európai integráció ügye nemcsak a kormányok vagy parlamentek, hanem az emberek ügye, hiszen éppen az a fontos, hogy ez az integráció miképpen valósul meg a mindennapokban – hangsúlyozta.

A belga felsőház elnöke kiemelte: a magyar EU-elnökségnek elsősorban bizonyos kulcstémákra kell fókuszálnia, ugyanis „annak nincs sok értelme, hogy egy EU-elnökséget adó ország mindenbe belefog, sok témát felkarol, és emiatt nem tud azokkal kellő mélységben foglalkozni”. Danny Pieters sok sikert kívánt a magyar EU-elnökséghez, és megjegyezte, nem kívánnak majd „anyósként” a háttérben állva tippeket osztogatni.

Teresa Cunillera, a spanyol alsóház, a kongresszus alelnöke kiemelte: az EU-elnökségi trió korábbi találkozói hasznosak voltak, mert sikerült kikristályosítani a közös célokat, például a gazdasági válságból való kilábalást és a munkahelyteremtést. Egyetértettek abban, hogy a legfontosabb elvek közé tartozik a társadalmi befogadás, nem szabad senkit kirekeszteni. „Összhang van közöttünk, úgy érezzük, a magyar elnökség tovább fogja vinni a közösen elkezdett feladatokat” – mondta.

A spanyol-belga-magyar EU-elnökségi trió házelnökei az utóbbi években többször is találkoztak, 2008 novemberében Brüsszelben, 2009 februárjában Párizsban, 2009 júniusában pedig Madridban folytattak eszmecserét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.