Már Devecserben egyeztetnek a kárenyhítés módjáról

Devecserben folytatja a munkát a Belügyminisztérium által kijelölt jogászcsoport, miután kedden Kolontáron befejezték a lakossággal folytatott egyeztetést – közölte az Újjáépítési Kormányzati Koordinációs Központ parancsnoka szerdán.

MNO
2010. 11. 10. 9:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Benkovics Zoltán dandártábornok elmondta, hogy tizennyolc családot hívtak meg hivatalos levélben szerdára a fél 9 óta tartó egyeztetésre, amelynek során a kárenyhítés választott módjáról nyilatkoznak a vörösiszapömlés által sújtott devecseri ingatlanok tulajdonosai.

Hozzátette: a 272 sérült ingatlanból 225 házat javasolt bontásra a kárfelmérő bizottság Devecserben, az egyeztetések várhatóan két hétig is eltartanak. Az érintettek a kormány által felajánlott lehetőségek szerint új ingatlanba költözhetnek vagy használt lakást vásárolhatnak Devecserben, illetve az ország más településére költözhetnek.

A kármentesítés feladatairól szólva Benkovics Zoltán elmondta, hogy a Devecser–Kolontár–Ajka útvonalon folyamatosan tisztítják az utakat és a vízelvezető árkokat. A Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. által kijelölt lerakóhelyhez vezető út javítása szerdán befejeződik, csütörtökön kezdik meg a bontási törmelék elszállítását az új elkerülő úton Kolontárról, ahol eddig deponálták a veszélyes hulladékot.

A parancsnok hozzátette, hogy Somlóvásárhelyen folytatják a vörösiszap összegyűjtését és elszállítását az elöntött 37 belterületi ingatlan kertjéből.

Benkovics Zoltán arról is tájékoztatott, hogy megkezdődik az új kolontári védőgát kivitelezése, a nyomvonalat vasárnap jelölték ki a szakemberek. A már megépült gáthoz hasonló paraméterű védmű építési költsége mintegy félmilliárd forint lesz, a védőgátat a sérült tározót üzemeltető cégnek, a Mal Zrt.-nek kell kiviteleznie, vagy az összeget a cégnek kell állnia. Az év végéig elkészülő védmű négy funkciót tölt majd be: meggátolja, hogy az iszap egy esetleges, újabb kitörés esetén elöntse Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely lakott és mezőgazdasági területeit, összefogja a csurgalékvizeket és azokat szabályozott medrekben kiengedi.

A külterületek mentesítéséről szólva a parancsnok elmondta, hogy Szabó Csaba, a Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja szerdán egyeztet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal (OKF) a további feladatokról.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.