„Szembe kell nézni a múlttal, akkor is, ha szégyenkeznivaló”

Dienes Dénes, a nemrégiben megalakult református Tényfeltáró Történész Bizottság tagja szerint szembe kell nézni a múlttal őszintén még akkor is, ha annak vannak olyan részletei, amelyek miatt az egyháznak szégyenkeznie kell.• A cigány misszió megkerülhetetlen kérdés az egyház számára

MNO
2010. 11. 19. 14:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A professzor pénteken Budapesten, a Magyarországi Református Egyház zsinatának ülésén beszélt erről, s beszámolójában úgy fogalmazott: a kutatás során „nem elégedhetünk meg az ügynöklistákkal”, azt is vizsgálni kell, hogy az üldöztetés miatti mártírium és a hitvalló magatartás hogyan nyilvánult meg a pártállami diktatúra éveiben. A különböző levéltárakban fellelt – a zsinati levéltárban összegyűjtött – iratok archiválásának az a célja, hogy „az unokák is kutathassák, talán elfogulatlanabbul ezt a korszakot” – hangsúlyozta, hozzátéve: ezt a munkát alázattal és szeretettel kell végezni.

Dienes felidézte: a történészbizottság szeptember 29-én vette át a zsinati megbízólevelét, s októberben tartotta alakuló ülését. Mint mondta, fő feladatuk, hogy a pártállami korszak elnyomó szerveinek a református egyházzal kapcsolatos működését feltárják és elemezzék. Megállapították, hogy a munka jellegéből fakadóan szükség lesz további kutatók felkérésére. Tevékenységükről rendszeresen beszámolnak a zsinatnak, s együttműködnek az annak tagjaiból megválasztott értékelő bizottsággal. Feljegyzéseket készítenek a bizottság negyedévenkénti üléseiről, de a jegyzőkönyveket nem publikálják, hanem a zsinati levéltárban helyezik el – tette hozzá.

Első, októberi ülésükön megállapították: az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára mellett szükséges lesz kutatni egyebek mellett a Magyar Országos Levéltárban az egykori Állami Egyházügyi Hivatal iratait, valamint a megyei levéltárakban is meg kell keresni a megfelelő dokumentumokat. Utalt arra, hogy a bizottság mindhárom tagja nyilatkozott arról: 1945 és 1989 között nem állt az állambiztonsági szolgálatokkal semmiféle kapcsolatban. A zsinat nagy többséggel elfogadta Dienes beszámolóját.

Dienes, a sárospataki református kollégium tudományos gyűjteményének igazgatója mellett a bizottság tagja Horváth Erzsébet, a zsinati levéltár vezetője és Szabó István, a Tiszántúli Református Egyházkerület levéltárának igazgatója.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.