„Történelmi lehetőség nyílik az elmúlt húsz év lezárására”

Az új alkotmány elkészítésével történelmi lehetőség nyílik az elmúlt húsz év lezárására – mondta Stumpf István alkotmánybíró az Új alkotmányt – most vagy soha? című kerekasztal-beszélgetésen csütörtökön Budapesten, a XXI. Század Intézet rendezvényén.

MNO
2010. 11. 18. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Terror Háza Múzeumban tartott eseményen – amelyet Schmidt Mária, az intézmény főigazgatója vezetett – Stumpf rámutatott: miközben alkotmányos mulasztásban van a parlament, háromféle koncepció verseng egymással: az egyik szerint a Szent Korona joghatóságának szellemében kell az új alkotmányt megalkotni, a második szerint a jelenlegi elfogadható kisebb módosításokkal, a harmadik szerint pedig szükség van „egy szellemében, struktúrájában új alkotmányra, amelynek vissza kell állítania a kontinuitást az ezeréves államisággal” – fogalmazott.

Emlékeztetett arra, hogy a parlament tagjai közül ä1994-1998 között senki nem vitatkozott azon, hogy szükség van új alkotmányraö. Az elmúlt időszakban felnőtt egy új közjogász generáció, amelynek tagjai képesek egy új alkotmányt létrehozni, s december közepére a parlamenti előkészítő bizottság munkája lezárul.

Stumpf véleménye szerint az alkotmányjogi alapelveket kell meghatározni, amelyek mentén kell meghozni a sarkalatos törvényeket. Ezzel együtt ki kell találni azt a módot, hogy az alkotmány stabilitása megmaradjon – folytatta –, hozzátéve: kellenek olyan alkotmányos elvek, amelyeket senki nem változtathat meg.

Balogh András, az MSZP elnökhelyettese rámutatott: ma nincs alkotmányozási kényszer, noha a mostani alaptörvény rövid idő alatt született, „de nem nevezhető tákolmánynak”, és „nehéz bizonyítani, hogy a szocializmus bélyegét magán viseli”, mert a pluralista demokrácia alapelveit egyértelműen megfogalmazta.

Fricz Tamás politológus, a program egyik szervezője kiemelte: egy illegitim, nem demokratikusan megválasztott parlament fogalmazott meg még 1989-ben egy átmeneti alkotmányszöveget, a parlament pedig emiatt „folyamatos kötelezettségi állapotban van”, aminek húsz éve nem tett eleget. Utalt arra: szimbolikus jelentősége van annak, hogy az országnak legyen új alkotmánya.

Az elmúlt 20 év világossá tette, funkcionális, valóságos problémák is vannak az alkotmánnyal – állapította meg. Mint mondta, a preambulumban deklarálni kell, hogy az 1989 óta tartó átmeneti állapot megszűnik, a diktatórikus pártállami rendszertől pedig el kell határolódni. Az is fontos – hangoztatta –, hogy meghatározzák: Magyarországon az új alkotmánnyal elkezdődik a negyedik köztársaság. Véleménye szerint az állam és a civil társadalom kapcsolatát is be kell venni a preambulumba.

Kitért arra, hogy az alkotmányban „pontos fenntartásokkal” meg kellene határozni, mely esetekben oszlathatná fel a parlamentet az államfő, és arról is határozni kellene, hogy az állampolgárok közvetlenül választhassanak köztársasági elnököt. Szerinte szükség lenne a kétkamarás parlament intézményére, mert „ez megteremtené a konszenzusos demokráciát”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.