Az állami normatívából egyetlen iskola sem tudja fedezni az intézményi kiadásokat: a dolgozók fizetését, a fenntartás költségeit, a közüzemi számlákat, illetve a beszállítók járandóságait. Éppen ezért minden önkormányzat költségvetésben próbálja meghatározni, mennyivel egészíti ki a támogatást – mondta a megyei internetes portálnak Dombovári Edina, Nagybárkány polgármestere: Az erre is kitérő költségvetést 2010 elején Nagybárkányban is elkészítette az előző faluvezetés, csakhogy abban egy abszurd összeg szerepel, ami nem áll rendelkezésére az önkormányzatnak. Így nem is igazából értem, hogyan kerülhetett elfogadásra a költségvetés úgy, hogy a kiadásokat nem próbálták kordában tartani megszorító intézkedésekkel – tette hozzá.
A kialakult helyzet miatt az utóbbi napokban a nagybárkányi gyerekek – közös közoktatási intézményről lévén szó, óvodások és iskolások vegyesen, mintegy százötvenen – már csak felajánlásoknak köszönhetően tudtak étkezni az óvodában. Előbb a konyhai dolgozók hordták be az ebédhez szükséges alapanyagokat, utóbb pedig – többek között – lángossütő, félkész termékeket forgalmazó cég és húsipari társaság ajánlotta fel segítségét, de magánembereket is megindított a történet. Utóbbiak között volt, aki 100 ezer forintot adományozott, s olyan is, aki nyugdíjas létére harminc kilogrammos élelmiszercsomaggal szállt autóba. A faluvezető szerint mindezeknek köszönhetően december 31-ig biztos, hogy ételhez jutnak a nagybárkányi nebulók.
Ami pedig az oktatási intézmény közüzemi tartozásait illeti – egymillió forint a gázszolgáltató, másfél millió az áramszolgáltató felé –, mivel nem kell tartós élelmiszerre költeni, az átcsoportosításoknak köszönhetően lassan kiegyenlítésre kerül. Nagy reményeket fűznek továbbá az önhibájukon kívül hátrányos helyzetben lévő települések támogatására benyújtott pályázatukhoz is.
Képviselő-testületünknek el kell gondolkodnia azon, hogy 2011. január elsejétől ne önállóan-, hanem részben önállóan gazdálkodó intézmény legyen az iskola, de a kistérségi csatlakozás is megoldást jelenhet. Nem arról van szó, hogy a vezetőség rosszul gazdálkodna, mégis vannak hibák, problémák melyeket rövid időn belül orvosolni kell – nyomatékosította Dombovári Edina. Mint mondta, legutóbb 41,3 millió forint normatív támogatást kapott az iskola, s még ugyanennyire, de legalább 35 millió forintra lenne szüksége ahhoz, hogy az önkormányzatnak ne kelljen pénzzel kisegítenie az intézményt.
A polgármester hangsúlyozta: az iskolabezárástól mindenképpen szeretnének megmenekülni. A faluvezető úgy látja, az állami normatíva jelentette helyzet nem kizárólag nagybárkányi probléma, azzal valamennyi önkormányzat küzd, s az valamennyiüket gondolkodásra és drasztikus lépésekre kell, hogy késztesse.
(nport.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.