Magyarország motorjai is segítenek

A 2,3 millió embernek otthont adó megyei jogú városok alkotó módon szeretnének részt venni Magyarország megújításában, s a kormány segítségére kívánnak lenni a közszolgáltatások átalakításában – mondta Kósa Lajos (Fidesz), a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) újraválasztott elnöke szombaton sajtótájékoztatón Debrecenben.• Ismét Kósára szavazott a Megyei Jogú Városok Szövetsége

MNO
2010. 12. 04. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főváros után a megyei jogú városok „Magyarország motorjai”, amelyeknek létszámuknál is nagyobb a gazdasági szerepvállalásuk mind a GDP-ben, mind saját térségükben – jegyezte meg Debrecen polgármestere az MJVSZ kétnapos közgyűlésének zárónapján tartott sajtóértekezleten.

Szita Károly (Fidesz), Kaposvár polgármestere, akit a debreceni közgyűlésen az MJVSZ társelnökévé választottak, hozzátette: a megyei városok – mint az ország legnagyobb közvetlen és közvetett foglalkoztatói – hasonlóan gondolkodnak, mint a kormány, s a foglalkoztatás, a munkahelyteremtés és munkahelymegőrzés terén partnerei a kabinetnek.

A 23 hazai megyei jogú város vezetőit szombaton Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a közösségi közlekedés helyzetéről, átalakítási szempontjairól, Virág Rudolf, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára pedig az államigazgatási változásokról tájékoztatta.

Fónagy szerint Magyarország megújulásának, megújításának fontos területe a közösségi közlekedés. A magyar vasút katasztrofális állapotban van – mondta az államtitkár a közgyűlés szünetében tartott tájékoztatón –, megemlítve, hogy míg a vasúttársaság adóssága 2002-ben 28 milliárd forint volt, ma már 330 milliárd. Közölte: jelenleg folyik az egységes személyszolgáltatási rendszert megalapozó jogszabályok megalkotása, amiben közreműködik a Megyei Jogú Városok Szövetsége is. Várhatóan 2011 tavaszán az Országgyűlés elé kerül a tervezet, amely biztosítani fogja az egységes szabályozást, az egységes finanszírozást, menetrendet, az egységes tarifákat és kedvezményeket – ismertette a részleteket Fónagy. Megemlítette, hogy a második cselekvési program részeként megtörténik a közlekedési holding létrehozása. A tervezet megtárgyalására kérik az MJVSZ-t, amit a többi települési szövetségekkel való egyeztetés követ.

Virág Rudolf szerint az elmúlt húsz évben nem történt olyan jelentős változás az államigazgatásban, mint amilyen január elsejével, a fővárosi és a megyei kormányhivatalok megalakulásával kezdődik. A legfontosabb cél, hogy olyan kormányhivatalok jöjjenek létre, amelyek koordinálni tudják az államigazgatás munkáját, megteremtve a hatékony területi államigazgatás feltételeit – mondta a helyettes államtitkár. Az államigazgatás átalakításának első lépése többletforrás bevonása nélkül valósul meg, annak érdekében, hogy felálljanak a kormányhivatalok, 120 milliárd forintot csoportosítanak át a költségvetésben – tette hozzá Virág.

A Megyei Jogú Városok Szövetsége kétnapos debreceni közgyűlésén újabb négy esztendőre Kósa Lajost (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármesterét választotta a szövetség elnökévé. A tisztújítás eredményeként a szervezet társelnöke Szita Károly (Fidesz-KDNP), Kaposvár polgármestere lett, alelnökei Cser-Palkovics András (Fidesz), Székesfehérvár polgármestere, Székyné Sztrémi Melinda (Fidesz-KDNP), Salgótarján polgármestere, valamint Szalay Ferenc (Fidesz), Szolnok polgármestere.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.