Az Országgyűlés 305 igen, 71 nem szavazat mellett fogadta el csütörtökön a fideszes Kósa Lajos és Kovács Zoltán előterjesztett, a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítását. A Fidesz és a KDNP mellett a Jobbik támogatta a törvényt, az MSZP és az LMP nemmel szavazott; a függetlenek közül igennel voksolt Molnár Oszkár és Pősze Lajos, nemmel pedig Ivády Gábor és Szili Katalin.
A jogszabály szerint a közalkalmazotti körben a magasabb vezetői, illetve vezetői feladat ellátása megbízással történik majd, legfeljebb 5 éves időtartamra. A magasabb vezetői, illetve vezetői megbízás feltétele, hogy a közalkalmazott a kinevezés szerinti munkaköre mellett látja el a magasabb vezetői, illetve vezetői beosztásból eredő feladatait – olvasható az előterjesztésben. A jogszabály – amelynek sürgős kihirdetését kérte a parlament az államfőtől – 2011. január 1-jén lép hatályba.
A törvény hatálybalépésével egyidejűleg a határozatlan idejű magasabb vezetői, vezetői megbízás 2011. január 1-jétől kezdődő öt évre szóló határozott idejű magasabb vezetői, vezetői megbízássá alakul át. A javaslat indoklása szerint ezzel lényegében visszaáll a 2009 előtti szabályozás, azaz magasabb vezetői, vezetői beosztás csak megbízással, az eredeti munkakör mellett lenne ellátható. Az előterjesztők szerint a 2009 óta működő rendszer jelentősen megkötötte a munkáltatók kezét, a vezetőt tekintve pedig kevésbé hat ösztönzőleg a folyamatos, magas színvonalú munkavégzésre.
A kinevezett vezetői státusz természetéből adódóan (önálló munkakör, főszabály szerint határozatlan időtartamra szól) „visszahívásra” nincs lehetőség, míg a vezetői megbízást a munkáltató bármikor visszavonhatja: a közös megegyezésen kívül a munkavégzésre alkalmatlannak minősítés, illetve az átszervezés miatti felmentés szolgálhat alapul a közalkalmazotti, és ezzel együtt a vezetői jogviszony megszüntetésére – olvasható az indoklásban.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.