Megközelítette a ’99-es rekordot a belvíz Békés megyében

Egy nap alatt több mint tízezer hektárral, 54 400 hektárra emelkedett a belvízzel elöntött területek nagysága Békés megyében, megközelítve az 1999-es rekordot, amikor 58 800 hektár állt víz alatt – közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság kedden. Közben tizenkettőről tizenhétre emelkedett a belvízvédelmi készültséget elrendelő önkormányzatok száma Szabolcsban. Mind a 12 belvízvédelmi szakaszon készültséget rendeltek el Hajdú-Baharban is. • Csatornakiöntések a Balatonnál: tovább romlik a helyzet

MNO
2010. 12. 07. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli belvíz kialakulására számít a vízügyi ágazat. A védekezéshez azonban kevés a szakember, már a nyugdíjas gépészeket is visszahívták, hogy a munkát segítsék – áll a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság (VKKI) keddi, MTI-hez eljuttatott közleményében. Már 280 ezer hektárt borít víz Magyarországon, és további nagy mennyiségű esőt jelez a meteorológia. Az előrejelzések szerint az 1999-2000-es nagy belvizet is meghaladó elöntés várható. Az eddig elöntött területekből 157 ezer hektár vetés, de sokkal több, a 400 ezer hektárt is meghaladja a mezőgazdasági művelésre alkalmatlan terület. A hazai folyók fővédvonalain jelenleg összesen 836 kilométeren van árvízvédelmi készültség – írja a közlemény. (A múlt hét végén 224 ezer, hétfőn már 249 ezer hektárt öntött el a belvíz országosan.) Az ország 12 vízügyi igazgatóságából 11-nek a területén kellett készültséget elrendelni, 65 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség, ebből 12 szakaszon első-, 42 szakaszon másod-, 11 szakaszon (a Zala, a Kis-Balaton, a Hortobágy-Berettyó és a Körösök mentén) harmadfokon folyik védekezés.


A tájékoztatás szerint az igazgatóság tíz belvízvédelmi szakaszából haton továbbra is harmadfok, négyen pedig másodfok mellett védekeznek az elöntések ellen. A 24 szivattyútelep mellé több helyen mobilszivattyúkat is telepítettek, a Szarvas–békésszentandrási-holtágnál már 14 hordozható szivattyút is működtetnek. Az igazgatóság szivattyúi egy nap alatt 8,1 millió köbméter vizet emeltek át a folyókba és a csatornákba. A térségben 28 önkormányzat rendelt el készültséget, a legmagasabb szinten hét településen védekeznek.

Szabolcsban 18 ezer hektár van víz alatt

A korábbi tizenkettőről tizenhétre emelkedett a belvízvédelmi készültséget elrendelő önkormányzatok száma Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – mondta a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese kedden az MTI-nek. A belvízi helyzetben újonnan érintett települések többsége Felső-Szabolcsban található – ismertette Kató Sándor. Tájékoztatása szerint Ibrányban, Dombrádon, Demecserben, Kállósemjénben, Hodászon, Urán, Csengerújfalun, Csengerben, Nagyecseden, Porcsalmán, Encsencsen, Tiszabercelen már másodfokú a készültség; az önkormányzatok folyamatosan működtetik a szivattyútelepeket és tisztítják a csatornákat.

A korábbi elöntési adatok jelentősen nem változtak: továbbra is mintegy 18 ezer hektárt, a megye területének három százalékát borítja belvíz. A nyíregyházi vízügyi szervezet összesen hat szakaszon tart fenn első- és másodfokú belvízvédelmi készültséget, s tizenegy szivattyútelep dolgozik folyamatos üzemben a mentesítésen – mondta a szakember. Kató Sándor hozzátette: a Krasznán még mindig másodfokú árvízvédelmi riasztás van érvényben. A folyó jelenleg Kocsordnál tetőzik, a magyar–román határszelvényben apad. A Tiszán, a Szamoson és a Túron is lassú apadás tapasztalható.

Mindenütt készültség Hajdú-Biharban

Mind a 12 belvízvédelmi szakaszon készültséget rendeltek el a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén, ahol egy nap alatt hatezer hektárral nőtt az elöntött területek nagysága – közölte Bara Sándor védelemvezető kedden az MTI-vel.

Ismertetése szerint a belvízzel elöntött területek nagysága így csaknem 34 ezer hektárra nőtt, aminek majdnem fele vetés és szántó. A védekezésben 128 ember vesz részt és 23 szivattyúteleppel 4,5 millió köbméter belvizet emeltek át tározókba egy nap alatt. Bara Sándor tájékoztatása szerint elsőfokú készültség van érvényben a Berettyó-felsőn és a Kállón, másodfokú a Tisza alsó, középső és felső szakaszán, továbbá a Kadarcs-Karácsonyfoki, a Kösely-alsó és felső, a Hamvas-Sárréti, az Alsó-Nyírvíz-Kati-éri és az Alsó-Nyírvíz-Nagy-éri belvízvédelmi szakaszokon. Továbbra is harmadfokú a készültség a Berettyó-alsón – tette hozzá.

Ezt az utat belvíz miatt még nem zárták le

Belvíz miatt teljes szélességében lezárták a Csákánydoroszló és Felsőmarác közötti alsórendű utat Vas megyében – közölte a rendőrség kedden az MTI-vel. Csákánydoroszló és Ivánc között félpályás útlezárás mellett haladhat a forgalom – mondta Kazmar Enikő, a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Gál Róbert, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság ügyeletese az MTI érdeklődésére elmondta: ezeket az utakat általában a Rába áradása miatt szokták lezárni, de most nem ez történt, hanem a hóolvadás miatt a földeken kialakult belvíz folyt rá az útra.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.