Szabolcsban romlott az ár- és belvízhelyzet

Romlott az ár- és belvízhelyzet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol már 133 kilométer hosszú szakaszon kell védekezni az árvíz ellen, illetve a 240 négyzetkilométert is meghaladja a belvízzel elöntött terület nagysága – közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese szerdán.

MNO
2010. 12. 08. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napon a legtöbb csapadék – átlagosan 23 milliméter – Kárpátalján esett, emiatt újabb árhullám indult el a Tisza felső szakaszán, ami Dombrád és Tiszabercel térségében várhatóan megközelíti majd az elsőfokú árvízvédelmi készültségi szintet – tájékoztatott Kató Sándor.

A szakember elmondta, hogy a Tiszán jelenleg nincs készültség, a térség folyóin – így a Szamoson és a Túron – folytatódik az apadás. A Kraszna szerdán hajnalban tetőzött Kocsordnál, megkezdődött a lassú apadás, de a folyó mentén még mindig másodfokú a készültség. A jelentős mennyiségű belvíz miatt megemelkedett a Lónyay-főcsatorna vízszintje is, emiatt a vízfolyás Kótaj és Berkesz közötti szakaszán elsőfokú riasztás van érvényben.

A nyíregyházi vízügyi szervezet Felső-Szabolcs három védelmi szakaszán, az Ecsedi-lápon és a Beregben másod-, míg a Szamos-Túr közben elsőfokú belvízvédelmi készültséget tart fenn. A védelemvezető-helyettes hozzátette: a belvízzel borított terület nagysága meghaladja a 240 négyzetkilométert. A belvízmentesítés érdekében tíz szivattyútelep üzemel folyamatosan, amelyek naponta átlagosan 2,5-3 millió köbméter belvizet emelnek a befogadókba.

Kató Sándor közlése szerint Újfehértón harmadfokú belvízvédelmi készültséget kellett elrendelni, további tizenhét település másod-, két önkormányzat pedig elsőfokú riasztás keretében védekezik a belvíz ellen. Az önkormányzatok szükség szerint tisztítják a bel- és külterületi csatornákat, helyenként hordozható szivattyúkat üzemeltetnek, illetve csatornáik depóniáit homokzsákokkal magasítják.

Az ár- és belvíz elleni védekezés napi költsége a megyében meghaladja a 2,5 millió forintot. A védekezési munkálatokban az elmúlt napon 123 ember vett részt – tette hozzá Kató Sándor. Az előrejelzések szerint a következő három napon átlagosan 30-40 milliméter eső várható, ami további vízszintemelkedést okozhat a térség folyóin, illetve súlyosbíthatja a belvízi helyzetet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.