Szabolcsban romlott az ár- és belvízhelyzet

Romlott az ár- és belvízhelyzet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol már 133 kilométer hosszú szakaszon kell védekezni az árvíz ellen, illetve a 240 négyzetkilométert is meghaladja a belvízzel elöntött terület nagysága – közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese szerdán.

MNO
2010. 12. 08. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napon a legtöbb csapadék – átlagosan 23 milliméter – Kárpátalján esett, emiatt újabb árhullám indult el a Tisza felső szakaszán, ami Dombrád és Tiszabercel térségében várhatóan megközelíti majd az elsőfokú árvízvédelmi készültségi szintet – tájékoztatott Kató Sándor.

A szakember elmondta, hogy a Tiszán jelenleg nincs készültség, a térség folyóin – így a Szamoson és a Túron – folytatódik az apadás. A Kraszna szerdán hajnalban tetőzött Kocsordnál, megkezdődött a lassú apadás, de a folyó mentén még mindig másodfokú a készültség. A jelentős mennyiségű belvíz miatt megemelkedett a Lónyay-főcsatorna vízszintje is, emiatt a vízfolyás Kótaj és Berkesz közötti szakaszán elsőfokú riasztás van érvényben.

A nyíregyházi vízügyi szervezet Felső-Szabolcs három védelmi szakaszán, az Ecsedi-lápon és a Beregben másod-, míg a Szamos-Túr közben elsőfokú belvízvédelmi készültséget tart fenn. A védelemvezető-helyettes hozzátette: a belvízzel borított terület nagysága meghaladja a 240 négyzetkilométert. A belvízmentesítés érdekében tíz szivattyútelep üzemel folyamatosan, amelyek naponta átlagosan 2,5-3 millió köbméter belvizet emelnek a befogadókba.

Kató Sándor közlése szerint Újfehértón harmadfokú belvízvédelmi készültséget kellett elrendelni, további tizenhét település másod-, két önkormányzat pedig elsőfokú riasztás keretében védekezik a belvíz ellen. Az önkormányzatok szükség szerint tisztítják a bel- és külterületi csatornákat, helyenként hordozható szivattyúkat üzemeltetnek, illetve csatornáik depóniáit homokzsákokkal magasítják.

Az ár- és belvíz elleni védekezés napi költsége a megyében meghaladja a 2,5 millió forintot. A védekezési munkálatokban az elmúlt napon 123 ember vett részt – tette hozzá Kató Sándor. Az előrejelzések szerint a következő három napon átlagosan 30-40 milliméter eső várható, ami további vízszintemelkedést okozhat a térség folyóin, illetve súlyosbíthatja a belvízi helyzetet.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.