Szócska bababarát szülészeti központokat építene

Az egészségügyért felelős államtitkár szerint „a közéletben lezajlott, otthon szüléssel kapcsolatos mozgalom” nem egészen az otthon szülésről, hanem a szülészet mai állapotáról, a humánus szülés igényéről szól. Annak megoldásához kulturális változásra van szükség – mondta Szócska Miklós csütörtökön egy budapesti konferencián.

MNO
2010. 12. 02. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A budapesti rendőrfőkapitány helyt adott Geréb Ágnes panaszának és megállapította, hogy az őrizetbe vett szülész-nőgyógyászt jogalap nélkül vetkőztették le. Egy beszélőn engedélyezték, hogy látogatója átadja a családtól kapott ruhákat és más használati tárgyakat tartalmazó csomagot, amit ellenőriztek is. Geréb Ágnest beszélő előtt, és azt követően is meztelenre vetkőztették.


Az államtitkár úgy látja: kialakult egy olyan kultúra, amely minden eszközzel próbálja akadályozni a népszaporulatot. Szólt arról, hogy sokan a munkahelyük megtartása érdekében nem mennek el szülni, pedig – véleménye szerint – a magyar fiatalok gyermekvállalási hajlandósága még a franciákénál is nagyobb. Már csak el kellene érni, hogy ez a gyakorlatban is megvalósuljon, mivel a demográfiai trendek már megkérdőjelezik az egészségügyi ellátórendszer fenntarthatóságát – fogalmazott. A szülészethez hozzátartozik az abortusz is, amelyből évente negyvenháromezret végeznek Magyarországon. Ezzel kapcsolatban az államtitkár hangsúlyozta: semmilyen jogszabályt nem fognak támogatni, amely a művi terhességmegszakítást segíti.

A Semmelweis Mozgalom által szervezett, A szülészet újjászületése, avagy az anya- és babarát szülészeti ellátás lehetőségei című konferencián Szócska Miklós azt mondta, egyetért azzal, hogy minden anyának joga van eldönteni, hol kívánja világra hozni gyermekét. A témában pénteken folytatják az egyeztetéseket szakmai szervezetekkel már a konkrét jogszabályról. Ennek kapcsán Szócska Miklós megjegyezte: a szervezetek nem zárkóznak el attól a megoldástól, hogy az „otthon szülést közelítsék az intézményekhez”.

Az államtitkár azt mondta, konkrét ígéreteket nem tenne, mivel most egy kulturális változásról van szó, és szerinte hosszú folyamatnak nézünk elébe. Mindezek mellett Szócska Miklós bízik abban, hogy a probléma megoldódik. Az egészségügyben hadigazdálkodás folyik – fogalmazott az államtitkár annak kapcsán, hogy a költségvetés egészségügyi része a GDP arányában 5,5-ről 4,3-ra csökken, pedig – mint hangsúlyozta– „ha tehetné, már holnap elkezdene bababarát szülészeti központokat építeni”.

Mikola: A védőnők is fontos szerepet játszanak

Mikola István szerint a bábáknak és az otthon szülésnek integrálódniuk kell az egészségügyi rendszerbe. Mikola fontosnak nevezte, hogy a bábáknak is legyen szakmai kódjuk és ily módon legyenek részei az egészségügyi rendszernek. Emellett kiemelte, hogy a védőnők is fontos szerepet játszanak a szülés rendszerében. A fideszes politikus szerint az orvosoknak, bábáknak, védőnőknek és civil szervezeteknek össze kell fogniuk ennek a morális természetű problémának a megoldására.

Mint mondta, a törvényhozás mintegy fél évvel ezelőtt találkozott a helyzettel, miszerint a legnagyobb problémák a népegészségügyben és a demográfiai trendekben vannak. A kormánynak szembesülnie kellett azzal, ha nem vállal felelősséget arra, hogy új irányt mutasson ezen a két területen, akkor hamarosan nem lesz miről beszélniük – közölte Mikola, hozzátéve, hogy az új kormányzati struktúra vállalta a felelősséget.

Úgy látja, a törvényhozás legnagyobb kihívása jelenleg, hogyan lehet ehhez egy új morális alapzatot megteremteni. Ehhez kapcsolódóan kiemelte: új törvényt alkottak a nemzeti összetartozásról, amely alapvetően fontos az elköteleződés és a gyermekvállalás kérdésében. Mikola hangsúlyozta, látják, hogy problémák vannak a szülés körül. Leszögezte: az új kormányzat hadat üzen annak a gyakorlatnak, hogy a gyermeket vállaló nőknek arról kelljen beszélgetniük, a szülésre kell gyűjteniük a pénzt.

Általános rendszerváltásra van szükség

Lesley Page angol bábaprofesszor kiemelte, hogy a szülészeti ellátás reformjához egy általános rendszerváltásra van szükség. Véleménye szerint a legfontosabb feladat a bábák regisztrációja és a képzési program kidolgozása olyan módon, hogy kompetensen és integráltan tudjanak dolgozni az egészségügyi rendszerben. Fontos az alapképzés, de a tanulásnak egész életen át tartania kell – mondta, hozzátéve, hogy az Európai Uniónak is van egy kidolgozott szabályozása a bábák oktatására, ez magába foglalja egyebek mellett a családtervezési tanácsadást, a vészhelyzetben alkalmazandó eljárásokat és a kórházba való beutalás folyamatát is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.