TÁRKI: Magyarországon kevésbé idegenellenesek az emberek

A TÁRKI Társadalomkutatási Intézet novemberi felmérése szerint az idegenellenesek arányának kismértékű csökkenése tapasztalható az utóbbi időszakban; tíz magyarból három idegenellenes, egy idegenbarát, ugyanakkor hat mérlegel abban a tekintetben, hogy Magyarországnak minden menedékkérőt be kellene-e fogadnia vagy sem.

MNO
2010. 12. 06. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A TÁRKI hétfői közleménye rámutat: a felnőtt lakosság 29 százaléka választotta a nyíltan idegenellenesnek tekinthető állítást, hogy „az országba menedékkérő be ne tehesse a lábát”. A megkérdezettek 12 százaléka tekinthető idegenbarátnak, szerintük minden menedékkérőt be kell fogadni. A megkérdezettek 59 százaléka mérlegelné a menedék nyújtásának, illetve megtagadásának kérdését.

Mint írták, a nyílt idegenellenesség mértéke a kezdeti gyors növekedés (1992–1995) után előbb erőteljesen ingadozott (1996–2002), majd 2003 óta jóval kisebb ingadozások figyelhetők meg, azaz a nyílt idegenellenesek aránya azóta lényegében változatlan. Idén az idegenellenesség mértéke az átlagosnál (29 százalék) sokkal magasabb a dél- és nyugat-dunántúli régióban élők (38, illetve 33 százalék), az iskolázatlanok és a munkanélküliek (37, illetve 43 százalék) körében.

Közlésük szerint a nyílt idegenellenesség mértéke a parlamenti választáson részt venni szándékozók körében átlagos (29 százalék), a valószínűleg, illetve a biztosan nem szavazók körében magas (39, illetve 35 százalék). A pártszimpátiával rendelkezők között a Fidesz-szavazók átlagosan, a Jobbik-szavazók kismértékben jobban, az MSZP- és LMP-szavazók az átlagosnál kevésbé (22, illetve 21 százalék) idegenellenesek.

A TÁRKI azt is megállapította, hogy 2007 óta (amióta a nyílt idegenellenesség mértéke alig változott) a mérlegelők körében minden potenciális bevándorlócsoporttal szemben csökkent vagy változatlan az elutasítás mértéke. A látens (azok a mérlegelők, akik a menedékkérők mind az öt csoportját elutasítanák) és teljes (a nyílt és látens idegenellenesség összege) idegellenesség mértéke is lényegében változatlan, illetve kissé csökkent – írták.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.